abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 03:33 | Zajímavý software

    Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 2
    včera 18:22 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 17:22 | Nová verze

    Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:33 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 03:55 | Nová verze

    Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    17.3. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    17.3. 18:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.3. 04:55 | Nová verze

    Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    17.3. 04:33 | Zajímavý projekt

    Byl představen open-source a open-hardware prototyp nízkonákladového raketometu kategorie MANPADS, který byl sestaven z běžně dostupné elektroniky a komponent vytištěných na 3D tiskárně. Raketa využívá skládací stabilizační křidélka a canardovou stabilizaci aktivně řízenou palubním letovým počítačem ESP32, vybaveným inerciální měřicí jednotkou MPU6050 (gyroskop a akcelerometr). Přenosné odpalovací zařízení obsahuje GPS,

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 49
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (16%)
     (7%)
     (1%)
     (11%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1110 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Ruské školy budou vybaveny Linuxem a open source

    CNEWS.ru píše, že spolek firem Armada dokončil první fázi projektu, během kterého budou ruské školy vybavovány Linuxem a open source softwarem. První oficiální distribuce pro tento účel bude dostupná už za několik dnů spolu se vzdělávacími materiály. Druhou fází bude pilotní nasazení v oblasti Permu, Tomsku a v Tatarstánu.

    17.1.2008 17:47 | Luboš Doležel (Doli) | Nasazení Linuxu


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    satanatas avatar 18.1.2008 13:51 satanatas | skóre: 14 | blog: vše co můžete s klidem hodit za hlavu ze světa linuxu i jiných světů | Graveyard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ruské školy budou vybaveny Linuxem a open source
    lol: Zpráva z tisku: "Po úspěšném dokončení akce nasazení linuxu v ruských školách kleslo procento používání nelegálního sw v celém světě o 25%!" :+)
    Pavel Čejka avatar 18.1.2008 14:47 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ruské školy budou vybaveny Linuxem a open source
    Na tom něco bude :-)

    Ale vážně, když vynechám zbohatlíky, tak normální rusové jsou z historických důvodů dost často neochotní platit za software a šťourové schopní řešit leccos svépomocí a v obojím jim Linux dá spoustu příležitostí. Takže já to vidím jako velmi pozitivní zprávu, která může do budoucna znamenat spoustu nových programátorů v opensource světě.

    A jelikož intenzivně sleduju ZX scénu, tak taky vím, že v Rusku je dost chudých a odlehlých vesnických oblastí, kde se občas vyskytují fandové do počítačů, ale nemají možnost si snadno pořídit novější techniku. Tím pádem je tahle situace motivuje programovat úsporně a efektivně, což je taky výrazné plus.
    satanatas avatar 19.1.2008 12:05 satanatas | skóre: 14 | blog: vše co můžete s klidem hodit za hlavu ze světa linuxu i jiných světů | Graveyard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ruské školy budou vybaveny Linuxem a open source
    na tom určitě něco bude :+) jeden můj kamarád měl kamaráda, který odjel za prací do Ruska. no a na pracovišti mu informatik oznámil, že si s počítačem může dělat co chce a dal mu čerstvě vypálené cd na kterým bylo v raru komprimovaný office, windowsi a hromada dalšího sw a že si s toho má nainstalovat co potřebuje(samozřejmě vše nelegální). A to byla nějaká hodně velká firma :+)
    Pavel Čejka avatar 18.1.2008 15:27 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ruské školy budou vybaveny Linuxem a open source
    Ještě bych k tomu dodal jednu věc. V Rusku to není jen o školách, ale Medvěděv se současně snačí prosadit OSS i do úřadů a prakticky zlikvidovat závislost na americkém softwaru od Microsoftu. Viz druhý článek z téhož dne.

    Rusko je dost velké, aby úspěšné řešení pomocí OSS v jejich případě znamenalo miliardové úspory (licence tvoří cca 40% všech nákladů na IT), citelná ztráta pro Microsoft i kdyby dosud dodal jen zlomek z potřebných licencí a zbytek byl užíván nelegálně (což Medvěděv přiznává), takže to pravděpodobně bude ještě zajímavé.

    Ale z textu soudím, že to zdaleka není jen o penězích, ale je to do určité míry zároveň nacionalistická záležitost a věc osobní cti, řešit problémy vlastními silami. A domnívám se, že z části to bude snaha zbavit se softwaru, který je potenciálně nebezpečný, nejenom kvůli chybám, ale proto, protože pochází od přímého konkurenta.

    Moc se mi líbí, že dopředu uvažují o zavedení OSS (Linuxu) do škol jako o investici, která povede ke zvýšení počtu programátorů i uživatelů v této oblasti z čehož budou plynout minimálně další úspory a další OSS tvorba ...

    Tohle celé vypadá jako mnohem revolučnější událost, než zavedení Linuxu v úřadech v jižní americe. Rusové to mají očividně dobře promyšlené. Držím palce, ať jim to vyjde. A štve mne, že naši úředníci jsou tak krátkozrací.

    P.S: Různé verze jejich ALT Linuxu se dají stáhnout tady.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.