Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
V příspěvku Rust v linuxovém jádru na blogu Googlu věnovaném počítačové bezpečnosti se řeší podpora programovacího jazyka Rust pro psaní ovladačů linuxového jádra. Připraven je prototyp. Dění kolem Rustu v Linuxu lze sledovat na GitHubu (Rust for Linux).
Tiskni
Sdílej:
Když jsem si v roce 2014 poprvé nainstaloval Rust kompilátor, hned mi bylo jasné, že to je ideální nástroj na zničení všeho konzervativního a dobrého (což jsou vlastně synonyma). Myslel jsem si ale, že naše progresivistická ofenzíva nahradit zavedené jazyky a postupy cool-znějícími, ale jinak naprosto příšernými nástroji bude trvat dlouhé dekády. No a teď to vypadá, že samotný linux bude zničen už během pár let! Pro nás všechny, kdo jsme v roce 2015 při vydání Rustu 1.0 přásahali smrt celému softwarovému průmyslu, je to úžasná zpráva.
Teď trochu vážněji. Pokud by někoho, kdo třeba Rust moc nezná, zajímalo, v čem jako má bejt tak supr, respektive v čem se liší od X předchozích pokusů nahradit C/C++, z mého pohledu to má dvě složky:
Tou hlavní je typový systém, který kombinuje Region-based memory management s affinními typy. To první zdědil Rust z málo známého jazyka Cyclone, to druhé je myšlenka známá už dlouho především v ML kruzích. Viz taky přednáška Simona P. Jonese na toto téma. Kombinace těchto dvou konceptů do výsledku, populárně známého jako "borrow checker", je zcela nová věc. Bohužel je tohle všechno velmi teoretické a abstraktní a bohužel nevím o nějakém víc "pop-sci" pojednání na toto téma. Což je škoda, protože tyhle koncepty mají podstatné praktické důsledky pro bezpečnost, výkon, korektnost atd. (popsano třeba v tom RFC).
Tou druhou, doplňující, složkou je velmi dobrý tooling. Například hlášky kompilátoru nebo systém generování dokumentace jsou IMO z nejlepších vůbec.
Připraven je prototyp.69x unsafe, nice.