Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
V příspěvku Rust v linuxovém jádru na blogu Googlu věnovaném počítačové bezpečnosti se řeší podpora programovacího jazyka Rust pro psaní ovladačů linuxového jádra. Připraven je prototyp. Dění kolem Rustu v Linuxu lze sledovat na GitHubu (Rust for Linux).
Tiskni
Sdílej:
Když jsem si v roce 2014 poprvé nainstaloval Rust kompilátor, hned mi bylo jasné, že to je ideální nástroj na zničení všeho konzervativního a dobrého (což jsou vlastně synonyma). Myslel jsem si ale, že naše progresivistická ofenzíva nahradit zavedené jazyky a postupy cool-znějícími, ale jinak naprosto příšernými nástroji bude trvat dlouhé dekády. No a teď to vypadá, že samotný linux bude zničen už během pár let! Pro nás všechny, kdo jsme v roce 2015 při vydání Rustu 1.0 přásahali smrt celému softwarovému průmyslu, je to úžasná zpráva.
Teď trochu vážněji. Pokud by někoho, kdo třeba Rust moc nezná, zajímalo, v čem jako má bejt tak supr, respektive v čem se liší od X předchozích pokusů nahradit C/C++, z mého pohledu to má dvě složky:
Tou hlavní je typový systém, který kombinuje Region-based memory management s affinními typy. To první zdědil Rust z málo známého jazyka Cyclone, to druhé je myšlenka známá už dlouho především v ML kruzích. Viz taky přednáška Simona P. Jonese na toto téma. Kombinace těchto dvou konceptů do výsledku, populárně známého jako "borrow checker", je zcela nová věc. Bohužel je tohle všechno velmi teoretické a abstraktní a bohužel nevím o nějakém víc "pop-sci" pojednání na toto téma. Což je škoda, protože tyhle koncepty mají podstatné praktické důsledky pro bezpečnost, výkon, korektnost atd. (popsano třeba v tom RFC).
Tou druhou, doplňující, složkou je velmi dobrý tooling. Například hlášky kompilátoru nebo systém generování dokumentace jsou IMO z nejlepších vůbec.
Připraven je prototyp.69x unsafe, nice.