Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
V příspěvku Rust v linuxovém jádru na blogu Googlu věnovaném počítačové bezpečnosti se řeší podpora programovacího jazyka Rust pro psaní ovladačů linuxového jádra. Připraven je prototyp. Dění kolem Rustu v Linuxu lze sledovat na GitHubu (Rust for Linux).
Tiskni
Sdílej:
Když jsem si v roce 2014 poprvé nainstaloval Rust kompilátor, hned mi bylo jasné, že to je ideální nástroj na zničení všeho konzervativního a dobrého (což jsou vlastně synonyma). Myslel jsem si ale, že naše progresivistická ofenzíva nahradit zavedené jazyky a postupy cool-znějícími, ale jinak naprosto příšernými nástroji bude trvat dlouhé dekády. No a teď to vypadá, že samotný linux bude zničen už během pár let! Pro nás všechny, kdo jsme v roce 2015 při vydání Rustu 1.0 přásahali smrt celému softwarovému průmyslu, je to úžasná zpráva.
Teď trochu vážněji. Pokud by někoho, kdo třeba Rust moc nezná, zajímalo, v čem jako má bejt tak supr, respektive v čem se liší od X předchozích pokusů nahradit C/C++, z mého pohledu to má dvě složky:
Tou hlavní je typový systém, který kombinuje Region-based memory management s affinními typy. To první zdědil Rust z málo známého jazyka Cyclone, to druhé je myšlenka známá už dlouho především v ML kruzích. Viz taky přednáška Simona P. Jonese na toto téma. Kombinace těchto dvou konceptů do výsledku, populárně známého jako "borrow checker", je zcela nová věc. Bohužel je tohle všechno velmi teoretické a abstraktní a bohužel nevím o nějakém víc "pop-sci" pojednání na toto téma. Což je škoda, protože tyhle koncepty mají podstatné praktické důsledky pro bezpečnost, výkon, korektnost atd. (popsano třeba v tom RFC).
Tou druhou, doplňující, složkou je velmi dobrý tooling. Například hlášky kompilátoru nebo systém generování dokumentace jsou IMO z nejlepších vůbec.
Připraven je prototyp.69x unsafe, nice.