Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Nedávno vydaný Sabayon Linux 6.0 se dočkal dalších tří oficiálních vydání s různými uživatelskými prostředími. Sabayon Linux 6.0 je tak nyní možné nainstalovat s prostředím KDE, GNOME, XFCE, LXDE a Enlightement 17.
Tiskni
Sdílej:
Gentoo a tam se přidávají nové programy jednodušeji než kdekoli jindeNe ne ne, archovské PKGBUILDy jsou znatelně jednodušší :)
Ne ne ne, archovské PKGBUILDy jsou znatelně jednodušší :)Arch nejsem ochotný používat kvůli nedostatečné přívětivosti vůči pavlixovi. Ten systém mě nemá rád.
Vždy jsem si přál jet na Gentoo, ale mé znalosti jsou doposud nedostatečné a tak aspoň Sabayon z části naplňuje můj sen.Naučit se Gentoo není problém... ale má pár nevýhod, které by Sabayon měl do jisté míry zmírnit.
1) pomalé zdroje (stahování z repozitářů je velmi pomaléJe nějaký důvod, proč nemůže být Sabayon mirrorován se všemi ostatními distribucemi?
2) nefunguje mi 3D akcelerace s opendriverem pro ATITak to by mi trošku vadilo. Řešíš to nějak? Bugreport, …
Naučit se Gentoo není problém... ale má pár nevýhod, které by Sabayon měl do jisté míry zmírnit.No u mě je problém s USE FLAGS atd.. Vše o procesoru si najdu, přidám, není problém. Ale ty další FLAGS například pro programy... probuh, jak všechny ty vazby mám zjistit? A můžu FLAGS upravit dodatečně, nebo musím zkompilovat celý Portage? Toť jsou otázky, které zatím se mi honí hlavou, protože doposud se mi (hlavně z časových důvodů) nepodařilo Gentoo nainstalovat. Samozřejmě to nebyly problémy jen s USE Flags, ale i jiné. Tenhle systém je zajímavý, ale pro člověka, který se běžně nehrabe v konfigurácích atd. jsou začátky těžké. ALe vůle je a to je důležité :)
Je nějaký důvod, proč nemůže být Sabayon mirrorován se všemi ostatními distribucemi?Asi nerozumím otázce. Máte na mysli v Sabayonu nastavit zdroje Gentoo? a používat klasický "emerge"?
Tak to by mi trošku vadilo. Řešíš to nějak? Bugreport, …Zatím prohledávám fóra, zda li někdo něco podobného neřešil. Věřím, že jistá pravděpodobnost tu je, že někdo používá Gentoo/Sabayon a ATI X1100-X1950. ALe máte pravdu, do Bugreportu jsem se nepodíval. A pokud to tam nebude, tak to tam přidám.
No u mě je problém s USE FLAGS atd.. Vše o procesoru si najdu, přidám, není problém. Ale ty další FLAGS například pro programy... probuh, jak všechny ty vazby mám zjistit? A můžu FLAGS upravit dodatečně, nebo musím zkompilovat celý Portage? Toť jsou otázky, které zatím se mi honí hlavou, protože doposud se mi (hlavně z časových důvodů) nepodařilo Gentoo nainstalovat. Samozřejmě to nebyly problémy jen s USE Flags, ale i jiné. Tenhle systém je zajímavý, ale pro člověka, který se běžně nehrabe v konfigurácích atd. jsou začátky těžké. ALe vůle je a to je důležité :)USE flags jsou triviální. Prostě si zapnu co chci, aby programy uměly. Najdu si seznam globálních flagů, ty si poladím, jak chci. A lze to za běhu bez problémů měnit a nechat si překompilovat, co je potřeba například zároveň s updatem pomocí „emerge -avDNu world“ (--ask, --verbose, --deep, --new-use, --update). Naopak CPU flagy je hodně důležité nastavit hned nazačátku, protože (pokud se něco nezměnilo) tak je systém neměl zaznamenané tak jako use. Za večeři jsem ochotný předvést a projít s tebou základní věci. Mimochodem, znám pár lidí, co na Gentoo začínali :).
Asi nerozumím otázce. Máte na mysli v Sabayonu nastavit zdroje Gentoo? a používat klasický "emerge"?Ale vůbec ne. Mám na mysli to, že balíčky běžných distribucí jsou k dispozici na FTP/HTTP/rsync serverech mnoha českých univerzit a firem. Takže není třeba stahovat z nějakého přetíženého zdroje. Navíc teďka jsem koukal, že by Sabayon měl fungovat na torrentu, což by mělo dávat ještě lepší výsledky (odhlehčení serverů, atd). Prosím nevykat, jsme v přátelské diskuzi :).
Zatím prohledávám fóra, zda li někdo něco podobného neřešil. Věřím, že jistá pravděpodobnost tu je, že někdo používá Gentoo/Sabayon a ATI X1100-X1950. ALe máte pravdu, do Bugreportu jsem se nepodíval. A pokud to tam nebude, tak to tam přidám.Jedinou ATI, co tu mám je Radeon 9250, a ta bude fungovat snad všude.
Jinak zeptal bych se, ta ATI 9250, jaký ovladač používáš? řekl bych že proprierní asi těžko, páč grafiky před HD verzemi už nejsou podporovány, takže by mě tvůj xorg.conf a podobné soubory s nastavením mohly inspirovat :)Momentálně leží ten počítač ve skříni, ale pár let to byl můj hlavní pracovní stroj a minulý rok sloužil jako televize. Používal jsem na tom opensource radeon driver a xorg.conf jsem nepoužíval (s výjimkou doby, kdy k němu byly připojené dva monitory, to jsem musel nastavovat virtuální velikost, ale možná by to dneska už šlo bez něj).
CO se týče toho Bugreportu, tak včera jsem to o půlnoci sesmolil a poslal. Uvidíme jak si s mojí angličtinou poradí :DDoporučuju bugreporty rovnou odkazovat tady v diskuzi :).
Chyba je hlášená .
Section "Extensions" #Option "Composite" "Enable" EndSection
Section "Extensions" Option "Composite" "Disabled" EndSectionPak restartuj Xserver nebo restartuj.
, ale žádná změna k lepšímu. Samozřejmě jsem restartoval. glxgears ve fullrežimu dávají asi 1.383FPS při 800MHz a 3.3FPS při 2GHz, takže je evidentní, že to tahá CPU. ALe i tak děkuji za snahu. DíkySection "Extensions" Option "Composite" "Disabled" EndSection
Option "Composite" "Disabled"mélo tam být
Option "Composite" "Disable"sorry, zkus to ještě..