V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Pokud si kompilujete program Scribus z SVN (jak verzi 1.4, tak 1.5), patrně jste po Novém roce již narazili na jeho nedostupnost. Server byl přestěhován ze scribus.info na scribus.net.
Tiskni
Sdílej:
Pythonize constructor -- pid = 18836 /opt/scribus-svn/bin/scribus: symbol lookup error: /opt/scribus-svn/lib/scribus/plugins//libscripter.so: undefined symbol: Py_IsInitialized
Pokud by vás zajímalo, jak jde vývoj dopředu, tak se koukněte na Roadmap, kterou před nějakým měsícem také přestěhovali a člověk aby si pak hrál na detektiva (moc se těším, až bude za všemi odrážkami v sekci "text frames" zapsáno DONE). Osobně mám největší radost ze změny systému vrstev ve vzorových stránkách (o níž se v Roadmap nepíše), takže se teď už chovají stejně, jako třeba v InDesignu, a ne pouze jako pitomé pozadí (vrstvy vzorových stránek nyní v 1.5.0 již korespondují s vrstvami dokumentu). Další šikovnou novinkou je, že v okně barev lze nahrát jednoduše kompletní barevnou paletu, což se předtím muselo buď naklikávat po jedné barvě, nebo to obejít přímou editací souboru.
Pro archaře, kteří by měli zájem, přikládám vlastní PKGBUILDy pro řadu 1.3.5 (aktuálně 1.4.0) i pro řadu 1.5. Lze je instalovat souběžně, jen upozorním, že ta verze 1.4.0 nahradí případně instalovanou stabilní verzi 1.3.9.
/usr/lib/scribus/swatches
jsou všechny barevné palety, takže si můžeš barvy doplnit odtud
Dokud nebude tohle, tak je Scribus totální sračka a k ničemu...Len tak pre zaujímavosť: ktorý zo zoznamu Thai, Khmer, Urdu, Hebrew, Devanagari, Tibetan ti konkrétne chýba?
Dokud nebude tohle, tak je Scribus totální sračka a k ničemu...Bez vsunut alespon "pro mne". Protoze to vypada ze existuje nenulova mnozina uzivatelu co jim arabska pisma, pripadne komplexni vubec nechybi.
Jenže lidí používající komplexní písma je na světě víc, než uživatelů nějaké podělatné latinky...Takže se mezi nimi najde i spousta programátorů, kteří by klidně mohli tuto vlastnost doplnit. Předpokládám, že ti jde především o psaní zprava do leva, protože s vkládáním písma problém (snad) není.