Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Pokud si kompilujete program Scribus z SVN (jak verzi 1.4, tak 1.5), patrně jste po Novém roce již narazili na jeho nedostupnost. Server byl přestěhován ze scribus.info na scribus.net.
Tiskni
Sdílej:
Pythonize constructor -- pid = 18836 /opt/scribus-svn/bin/scribus: symbol lookup error: /opt/scribus-svn/lib/scribus/plugins//libscripter.so: undefined symbol: Py_IsInitialized
Pokud by vás zajímalo, jak jde vývoj dopředu, tak se koukněte na Roadmap, kterou před nějakým měsícem také přestěhovali a člověk aby si pak hrál na detektiva (moc se těším, až bude za všemi odrážkami v sekci "text frames" zapsáno DONE). Osobně mám největší radost ze změny systému vrstev ve vzorových stránkách (o níž se v Roadmap nepíše), takže se teď už chovají stejně, jako třeba v InDesignu, a ne pouze jako pitomé pozadí (vrstvy vzorových stránek nyní v 1.5.0 již korespondují s vrstvami dokumentu). Další šikovnou novinkou je, že v okně barev lze nahrát jednoduše kompletní barevnou paletu, což se předtím muselo buď naklikávat po jedné barvě, nebo to obejít přímou editací souboru.
Pro archaře, kteří by měli zájem, přikládám vlastní PKGBUILDy pro řadu 1.3.5 (aktuálně 1.4.0) i pro řadu 1.5. Lze je instalovat souběžně, jen upozorním, že ta verze 1.4.0 nahradí případně instalovanou stabilní verzi 1.3.9.
/usr/lib/scribus/swatches
jsou všechny barevné palety, takže si můžeš barvy doplnit odtud
Dokud nebude tohle, tak je Scribus totální sračka a k ničemu...Len tak pre zaujímavosť: ktorý zo zoznamu Thai, Khmer, Urdu, Hebrew, Devanagari, Tibetan ti konkrétne chýba?
Dokud nebude tohle, tak je Scribus totální sračka a k ničemu...Bez vsunut alespon "pro mne". Protoze to vypada ze existuje nenulova mnozina uzivatelu co jim arabska pisma, pripadne komplexni vubec nechybi.
Jenže lidí používající komplexní písma je na světě víc, než uživatelů nějaké podělatné latinky...Takže se mezi nimi najde i spousta programátorů, kteří by klidně mohli tuto vlastnost doplnit. Předpokládám, že ti jde především o psaní zprava do leva, protože s vkládáním písma problém (snad) není.