V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Edvard Rejthar publikuje na blogu zaměstnanců CZ.NIC sérii článků s názvem Myš je pro kočku, kde ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši: "Ano, nesnědl jsem všechnu moudrost světa, ale několik zajímavých receptů znám. Myš? Co se týče počítačů, jsem spíš vegetarián".
Tiskni
Sdílej:
vimdiff
je těžké, jen sledovat, co se děje. Pokud mám nástroj už skutečně zaběhlý, tak to co chci udělat se mi finálně transformuje v mysli posloupnost zkratek, které zadávám a je to řádově rychlejší.
Ještě teda druhá věc. Ono tak jde o to, co je primární způsob ovládání tam, kde člověk zrovna pracuje.
Týpek v TFA si stěžuje, že ho myš rozptyluje, protože musí dávat pracky pryč z klávesnice. Takže evidentně dělá s něčím, kde primárně mydlí do kláves (psaní kódu, tam je to logické). Jenž kdyby třeba upravoval grafickej dokument, který už je napsaný, třeba projížděl a opravoval překlepy, přidělával obrázky, odkazy a všechnu různou bižuterii a meta sračky ve wordpressu pro webovou stránku, tak má primárně ruku na myši a rozptylování je, když ji musí sundat a jít oběma na klávesnici (takže třeba klávesový zkratky pokud nejsou jednoruční - zlo). Třeba vyznačit text a dát kolem něj tag kliknutím tady v dialogu přidání komentáře tady na ABC? Fuck off s ctrl+šipky a psaním zobáků ručně...
Nebo obecně projíždění web stránek navigováním přes kliky na hypertextový linky, klikání pravým tlačítken na něčí NFT :) a tak.
Původně jsem chtěl teda napsat, že bych ho chtěl vidět, jak hraje na klávesnici Diablo 2, ale tam by doufám sklapnul :)
Myš je na některé věci skvělá, ale klávesnici nikdy nenahradí. Myš je na to, co klávesnice nezvládne.
JJ, myš a klávesnice jsou komplementární zařízení, kdy vždycky některý úkony jdou líp na jednom z nich.
Blbost je IMHO dělat nasilu jedním z těch zařízení všechno včetně činností, ke kterým se hodí to druhý. Taky asi málokdo bude používat myš k psaní na obrazovce nebo se plácat s touch-typingem, když má zařízení HW klávesnici.
Znám lidi, kteří mají dost mizernou paměť a pamatovat si příkazy a klávesové zkratky je skutečně bolí.
Nemluv za někoho, komu nevidíš do hlavy. Není paměť jako paměť. Pro lidi co mají problém si pamatovat příkazy je naopak klávesnice velmi důležitá, protože grep, find, less a history jim poslouží tam kde vynechá.
Navíc věnují mnohem víc času poznámkám, aby nemuseli pracně lovit v paměti to, co už v minulosti jednou řešili.
Pro takové lidi jsou naopak klikadla neskutečný oser, protože to aby měl jeden křišťálovou kouli na to aby zjistil kde najde ten button na který se má kliknout. Stačí drobná změna vzhledu ikony a jsi v loji.
Jo a ty kokoty co si myslí jak skvělou pomůckou je automatické nahrazování slov při psaní na mobilu, bych nejraději kopnul do hlavy. To jsou taky chytráci jejichž nápady mi akorát krátí život, protože mě nutí opakovaně přepisovat slova a pročítat text jen proto, abych se ujistil, že mi ta jejich srágora zas nevrazila do textu nějaký blábol.