Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Edvard Rejthar publikuje na blogu zaměstnanců CZ.NIC sérii článků s názvem Myš je pro kočku, kde ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši: "Ano, nesnědl jsem všechnu moudrost světa, ale několik zajímavých receptů znám. Myš? Co se týče počítačů, jsem spíš vegetarián".
Tiskni
Sdílej:
vimdiff
je těžké, jen sledovat, co se děje. Pokud mám nástroj už skutečně zaběhlý, tak to co chci udělat se mi finálně transformuje v mysli posloupnost zkratek, které zadávám a je to řádově rychlejší.
Ještě teda druhá věc. Ono tak jde o to, co je primární způsob ovládání tam, kde člověk zrovna pracuje.
Týpek v TFA si stěžuje, že ho myš rozptyluje, protože musí dávat pracky pryč z klávesnice. Takže evidentně dělá s něčím, kde primárně mydlí do kláves (psaní kódu, tam je to logické). Jenž kdyby třeba upravoval grafickej dokument, který už je napsaný, třeba projížděl a opravoval překlepy, přidělával obrázky, odkazy a všechnu různou bižuterii a meta sračky ve wordpressu pro webovou stránku, tak má primárně ruku na myši a rozptylování je, když ji musí sundat a jít oběma na klávesnici (takže třeba klávesový zkratky pokud nejsou jednoruční - zlo). Třeba vyznačit text a dát kolem něj tag kliknutím tady v dialogu přidání komentáře tady na ABC? Fuck off s ctrl+šipky a psaním zobáků ručně...
Nebo obecně projíždění web stránek navigováním přes kliky na hypertextový linky, klikání pravým tlačítken na něčí NFT :) a tak.
Původně jsem chtěl teda napsat, že bych ho chtěl vidět, jak hraje na klávesnici Diablo 2, ale tam by doufám sklapnul :)
Myš je na některé věci skvělá, ale klávesnici nikdy nenahradí. Myš je na to, co klávesnice nezvládne.
JJ, myš a klávesnice jsou komplementární zařízení, kdy vždycky některý úkony jdou líp na jednom z nich.
Blbost je IMHO dělat nasilu jedním z těch zařízení všechno včetně činností, ke kterým se hodí to druhý. Taky asi málokdo bude používat myš k psaní na obrazovce nebo se plácat s touch-typingem, když má zařízení HW klávesnici.
Znám lidi, kteří mají dost mizernou paměť a pamatovat si příkazy a klávesové zkratky je skutečně bolí.
Nemluv za někoho, komu nevidíš do hlavy. Není paměť jako paměť. Pro lidi co mají problém si pamatovat příkazy je naopak klávesnice velmi důležitá, protože grep, find, less a history jim poslouží tam kde vynechá.
Navíc věnují mnohem víc času poznámkám, aby nemuseli pracně lovit v paměti to, co už v minulosti jednou řešili.
Pro takové lidi jsou naopak klikadla neskutečný oser, protože to aby měl jeden křišťálovou kouli na to aby zjistil kde najde ten button na který se má kliknout. Stačí drobná změna vzhledu ikony a jsi v loji.
Jo a ty kokoty co si myslí jak skvělou pomůckou je automatické nahrazování slov při psaní na mobilu, bych nejraději kopnul do hlavy. To jsou taky chytráci jejichž nápady mi akorát krátí život, protože mě nutí opakovaně přepisovat slova a pročítat text jen proto, abych se ujistil, že mi ta jejich srágora zas nevrazila do textu nějaký blábol.