3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Mozilla.cz v článku Servo ukazuje působivý výkon informuje o demu (YouTube) porovnávajícím výkon experimentálního jádra Servo vyvíjeného Mozillou s ostatními jádry webových prohlížečů. WebKit dosáhl v demu pouze 5 fps (snímků za sekundu), Firefox s Geckem 9 fps, Google Chrome 15 fps a Servo úctyhodných 60 fps. Servo je naprogramováno v programovacím jazyce Rust.
Tiskni
Sdílej:
Hlavný rozdiel vo výkone je pri tomto deme v efektívnejšom využití GPU. DOM manipulácia a JS by mali byť približne rovnako rýchle ako gecko. Výrazne rýchlejšie je parsovanie a generovaie layoutu vďaka využitiu threadov (single thread nie je moc rozdielny od gecka). Dúfam, že to mozilla nezabije skôr než sa dostane do použiteľného stavu ako to robí v poslednej dobe so svojimi projektmi.
C is a programming language for turning low-level byte arrays into security advisories.
Z toho som bol zo začiatku nadšený a potom ma to prešlo.
Je pekné, že renderovanie bude memory safe, že layout bude safe ... Potiaľ je to super. Ideálne renderovacie jadro by podľa mňa nemuselo bežať v sandboxe ako webkit s každým tabom v samostatnom procese, ale mali by mu stačiť vlákna. Servo však bude multiprocesové rovnako ako webkit a preto sa trochu obávam dopadu na spotrebu pamäte.
Podstatná časť serva bude stále v C / C++ (hlavne javascript). Kvôli jit sa bude stále generovať natívny nebezpečný kód a stále to môže byť na úrovni javascriptu deravé ako ementál.
Nicméně na rozdíl od Blink/WebKit/Gecko je tu obrovská výhoda v tom, že Servo je psané v memory-safe jazyce. Měl by to být tedy implicitně mnohem bezpečnější web engine.Nó, paměťová bezpečnost Rustu je určitě hezká věc, ale zas takové implikace bych z toho nedělal. Jednak v tak velkém projektu, kde navíc jsou vazby na OpenGL a další low-level technologie, se zcela jistě neobejdou bez unsafe kódu. Další věc je, že ta paměťová bezpečnost má své meze - např. nebrání memory leakům. No a konečně bezpečnostní chyby zdaleka nejsou jen o bezpečném přístupu do paměti, že. Je ale pravda, že takovým těm klasickým chybám typu přetečení bufferu by to mělo v mnoha případech zabránit...
Jednak v tak velkém projektu, kde navíc jsou vazby na OpenGL a další low-level technologie, se zcela jistě neobejdou bez unsafe kódu.Navíc Rust má dost slabý typový systém – najde se tedy řada bezpečných konstrukcí, jejichž bezpečnost v typovém systému Rustu dokázat nepůjde (nebo to bude velmi náročné).
Působivý výkon