OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Před třemi lety Mozilla představila Shumway (GitHub, Wikipedia), svobodný interpret Flashe naprogramovaný v JavaScriptu (zprávička). V aktuální vývojové verzi Firefoxu byl Shumway aktivován. Zatím pouze pro videa na Amazon.com. Pomocí předvolby shumway.swf.whitelist lze povolit další stránky.
Tiskni
Sdílej:
Krom toho, vzhledem k tomu, že FF už vypadá prakticky jako kopie Chromu, na který stejně minimálně polovina uživatelů mezitím přešlaNás NSA to veľmi teší, ďakujeme.
Nemáš odkaz na nějaké nezobrazitelné pdf ?Zrovna včera mi přišla jedna faktura v pdf - musel jsem si to otevřít v Okularu. FF měl problém s fonty - písmenka se různě překrývala a moc čitelné to nebylo.
To, co popisuješ, se děje na stránkách, kde je hodně javascriptu ke zpracování. V Mozille na tom pracují, např. projekt Electrolysis by měl výrazně zlepšit odezvu celého prohlížeče, protože zpracování webového obsahu nebude ve stejném procesu, v jakém je uživatelské rozhraní prohlížeče. To otvírá možnosti pro věci, jako že každý tab v prohlížeči bude mít svůj proces, a když se jeden tab zaseká (nebo umře), tak to v ideálním případě neshodí celý program. Schválně píšu v ideálním případě, protože tohle mi v Chromu, který to umí, často nefungovalo.
Taky makají na vylepšování rychlosti zpracování Javascriptu. Jenže Mozilla neprovozuje největší reklamní síť na Internetu a nevyužívá svoje projekty k upevňování monopolu a tudíž nedisponuje takovými finančními prostředky, jako Google. To se logicky odráží na rychlosti vývoje.
Horší moloch, který méně vytěžuje CPU a RAM v porovnání s Chromem. Co ten moloch tedy přesně znamená? Že má ve výchozím stavu na nástrojové liště nějaké ikony pofidérních služeb, které samy o sobě nic "nežerou", když nejsou aktivní? A Chrome není moloch, když má např Native client, kterým si chce Google zavřít ovečky do svého ekosystému na všech platformách?
A ten malware a výchozí konfigurace v porovnáním s Chromem je dobrý vtip