Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Sdružení CZ.NIC oznámilo, že služba mojeID se napojuje na NIA (Národní bod pro identifikaci a autentizaci), její uživatelé tak mohou plnohodnotně komunikovat se službami státu – bodové hodnocení řidiče, osobní list důchodového pojištění, e-recepty nebo potvrzení o studiu.
Tiskni
Sdílej:
Tohle prorůstání soukromého subjektu do státu je fakt výborný nápad...To je naopak nápad geniální. Protože se kromě "státních" najdou i soukromí uživatelů, kteří budou NIA říkat, jaký je to kvalitní kus práce
Kde v
eOP, DS nebo návštěva CzechPointu
je Ubikey?
A pokud pod názvem Ubikey myslíte OTP (RFC 6328), tak problém je, že na generátoru OTP je hardwarová implementace z hlediska bezpečnosti irelevantní, protože OTP stojí na sdíleném tajemství mezi klientem a poskytovatelem autentizace. Toto tajemství musíte na začátku mezi nimi zkopírovat, čili tam je principiální oslabení, které OTP degraduje na autentizační faktor znalosti (z jinak mnohde chybně uváděného faktoru vlastnictví). Jinak řečeno heslo a OTP nejdou dva faktory, tudíž tato kombinace nemůže aspirovat ani na úroveň zabezpečení značná.
Co se týká bezpečnostních průšvihů, není rozdílu. Zatím jistotou je jen certifikace NBÚ, kde z důvodu mezinárodního (NATO a EU), jsou dost tvrdí (stát).
Jen malý dotaz. Heslo u mojeID časem propadá? Už si mi stalo podruhé, že je vyhodnoceno jako neplatné. Přitom ho mám pro mne snadno zapamatovatelné, je uloženo v KeePass, i ručně zapisuji na papír od mojeID.