Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Organizace Software Freedom Conservancy publikovala komplexní analýzu problémů s licencí GPL u obchodního modelu Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL).
Tiskni
Sdílej:
Když zaměstnanec Red Hatu zítra dostane výpověď, tak pozítří muže pokračovat tam, kde skončil.Jistě - pokud mu za to někdo zaplatí. A to je právě za mě moment, kde teprve ta úvaha začíná být zajímavá a kde bych čekal začátek (nikoli konec) něčeho, co si říká "komplexní analýza"...
neci vydelek je vzdy az na prvnim miste, pokud ty penize netecou tobe, tak ty jsi ovce, ktera je nekomu sype
Jen si namísto "budování sračky" dosaď "používání komerční sračky, jejíž business model je založen na sběru dat uživatelů, vnucování reklam či buzeraci s nejrůznějšími předplatnými". Pokud používáš Free Software jako je např. ta Fedora, sice můžeš občas dělat "práci zdarma", např. občasné hlášení bugů a ve výsledku pomáhat betatestovat pozdější komerční produkt (nicméně to např. členové programů Microsoft Windows Insider či Apple Beta Software Program dělají taky), stále však nejsi produkt, jenž je využíván a ojebáván jako je tomu často v případě komerčního softwaru a dalších komerčních produktů.
neci vydelek je vzdy az na prvnim miste, pokud ty penize netecou tobe, tak ty jsi ovce, ktera je nekomu sypeA jaký je teda ten správný způsob financování FOSS?