abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1984 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu

    Organizace Software Freedom Conservancy publikovala komplexní analýzu problémů s licencí GPL u obchodního modelu Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL).

    24.6.2023 23:33 | Ladislav Hagara | Komunita


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    25.6.2023 11:42 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    To opravdu není komplexní analýza, to si prostě jen levicoví GPL aktivisté stěžují na to, že korporát chce vydělávat peníze.
    25.6.2023 18:53 Bugs Bunny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    Zřejmě jsme každý četli jiný článek.
    25.6.2023 13:24 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    korporatni idealy "svobody" padaji presne ve chvili, kdy nekdo vyslovi "zisky" a "ale doopravdy"

    ovce jen vyziraji, co x let pomahaly svym hujerstvim aktivne budovat..
    25.6.2023 14:00
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    Jistě, proto je lepší používat uzavřené komerční platformy jako Windows či macOS (+ hromadu uzavřených komerčních aplikací) a nechávat se ojebávat konstantně. :-D
    25.6.2023 20:34 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    RHEL je jenom distribuce. Výsledky práce jsou k dispozici pro všechny v jednotlivých distribuovaných projektech, které tu byly před RHELem a budou i po něm. Když zaměstnanec Red Hatu zítra dostane výpověď, tak pozítří muže pokračovat tam, kde skončil.
    25.6.2023 21:57 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    Když zaměstnanec Red Hatu zítra dostane výpověď, tak pozítří muže pokračovat tam, kde skončil.
    Jistě - pokud mu za to někdo zaplatí. A to je právě za mě moment, kde teprve ta úvaha začíná být zajímavá a kde bych čekal začátek (nikoli konec) něčeho, co si říká "komplexní analýza"...
    26.6.2023 09:33 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    pro idioty:

    kdyz nekdo zdarma pomaha budovat sracku jakou je napr Fedora nebo Centos a po letech se divi, ze jeho prace prichazi vnivec, tak .. kdo chce kam, pomozme mu tam

    neci vydelek je vzdy az na prvnim miste, pokud ty penize netecou tobe, tak ty jsi ovce, ktera je nekomu sype
    xxxs avatar 26.6.2023 09:59 xxxs | skóre: 25 | blog: vetvicky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    to si ty, steve?
    26.6.2023 11:50
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    neci vydelek je vzdy az na prvnim miste, pokud ty penize netecou tobe, tak ty jsi ovce, ktera je nekomu sype

    #3

    Jen si namísto "budování sračky" dosaď "používání komerční sračky, jejíž business model je založen na sběru dat uživatelů, vnucování reklam či buzeraci s nejrůznějšími předplatnými". Pokud používáš Free Software jako je např. ta Fedora, sice můžeš občas dělat "práci zdarma", např. občasné hlášení bugů a ve výsledku pomáhat betatestovat pozdější komerční produkt (nicméně to např. členové programů Microsoft Windows Insider či Apple Beta Software Program dělají taky), stále však nejsi produkt, jenž je využíván a ojebáván jako je tomu často v případě komerčního softwaru a dalších komerčních produktů. ;-)

    26.6.2023 14:32 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    tak to nechapu, proc platis nekomu za to, ze ti neco takhle osklivyho dela, ale rozumej - my ostatni vne tve pokrivene bubliny toto nedelame, penezenkou rozhodujeme, kdo prezije a kdo ne
    27.6.2023 09:04 Chulda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    Ziskovost firmy závisí na jejich zákaznících a nikoli těch, kteří utrácejí jinde, takže opravdu nerozhodujete o přežití RH :D
    27.6.2023 16:21 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    Pokud se všichni(většina) jejich zákazníků rozhodne nakupovat jindel rozhodnou o přežití RH či jakékoli jiné firmy v její stávající formě.
    29.6.2023 11:59 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    No to je ten problem, jejich zakaznici maji placeny RHEL na produkci a na devu CentOS - pokud prejdou na devu, hrozi ze sladi i produkci - ale treba jim da RHEL insance na dev bez supportu zdarma ... kdo vi, treba taky ne, pak se uvidi - brod je jeste daleko, netreba stahovat kalhoty.

    U nas uz se to resilo, ale vlazne, az se bude regulerne rezat, padla i varianta prestat platit RHEL a migrovat nove systemy na jine - vitej v korporaci, kde se hlewdaji reseni, ne ze se z neceho podelame - nas plati za to, ze to bude fungovat a ze se prizpusobime - ale cenovy strop, ten bude dan. Hlavne pro devops - pokud se usetri na produkci - bude mejdan
    26.6.2023 12:47 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    neci vydelek je vzdy az na prvnim miste, pokud ty penize netecou tobe, tak ty jsi ovce, ktera je nekomu sype
    A jaký je teda ten správný způsob financování FOSS?
    26.6.2023 13:31 bigBRAMBOR | skóre: 36
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    žebrota
    26.6.2023 14:05 Bobo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    Takový jaký Red Hat měl před akvizicí IBM. Ale pak vzali do ruky ti praví (echt) kapitalisti, kteří se neštítili obchodovat (a teď to přijde!) i s nacisty.
    26.6.2023 14:37 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    A bylo to profitabilní/udržitelné?
    26.6.2023 14:33 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    spravny zpusob je nebyt imbecil, nedelat neco zadarmo pro korporat (tozn. napr. testera fedory)
    26.6.2023 15:48 -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    Fedora je alespoň vesměs funkční a odladěná, což se např. o věčně zabugovaném Ubuntu nedá říct.
    26.6.2023 16:08 J
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    Asi prichazis z paralelniho vesmiru Philip J. Fry, tam Fedora opravdu muze byt skvela. V tom nasem vesmiru je Fedora horsi sracka nez windows s ubuntu dohromady.
    26.6.2023 16:28 -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    Asi prichazis z paralelniho vesmiru.
    26.6.2023 20:21 J
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Software Freedom Conservancy ke změnám v RHELu
    A jeste se tam opakujete…

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.