Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia Standard Notes, tj. open source aplikaci a službu s end-to-end šifrováním pro psaní poznámek. K vyzkoušení je webové demo.
Tiskni
Sdílej:
Oni spolupracují čistě jen se Švýcarskou policí. Aby vyšetřovatelé z jiných států mohli dostat nějaké logy, musí jít přes Švýcarskou policii.Evidentně si to Švýcarská policie dokázala zautomatizovat a automaticky povolovat žádosti z různých jiných policii, protože jinak by nedokázala odsouhlasit a postoupit 7000 žádosti ročně, což je kolik? 20 denně. Věříte ze zodpovědný úředník, třeba švýcarský prokurátor nebo detektiv čte 20 žádosti denně, přemýšlí, zda jsou oprávněné, minimální, ohrožující Švýcarsko, nezasahujici do práv a svobod nevinných nebo potenciálně nevinných s pak je po hluboké úvaze rozhodne? Dvacet denně, den za dnem?! Furt? 365 dnů v roce? Nebo je to spis automaticky approved a hotovo?!
Dvacet denně, den za dnem?! Furt? 365 dnů v roce?Stačí spísať zmluvu na outsourcing do Indie. Vyjde to lacnejšie ako automat.
"ProtonMail founder Andy Yen originally stated that the company would rather leave Switzerland than comply with the Swiss Surveillance Act. ProtonMail chose to stay in Switzerland, and thus has to comply with it."Njn kam by taky měli odejít, aby to bylo lepší? Nic moc mě nenapadá.
hmmm, že by proton dostával víc žádostí, jak rostla jeho popularita? nebo že by law enforcement posílal víc žádostí všeobecně? ne, to by bylo moc jednoduché! musí v tom být nějaké spiknutí
co s tím? abolish the police, jiku?