Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Barton George, zakladatel a vedoucí projektu Sputnik, představuje Sputnik 3 a jeho neoficiálního většího brášku. Projekt Sputnik byl představen v květnu 2012. Cílem projektu bylo ověřit, zda je možné používat a především prodávat ultrabook XPS 13 od Dellu s Ubuntu. V listopadu 2012 se Sputnik 1 začal prodávat. Problémem bylo nízké rozlišení displeje. V únoru 2013 byl proto představen Sputnik 2 s Full HD rozlišením. Nejnovější Sputnik 3 přichází s lepší hardwarovou výbavou, například s dotykovým displejem. Náročnější zákazníky může zaujmout testování většího brášku Precision M3800 s volitelným rozlišením 3200x1800. Po zprovoznění čtečky paměťových karet typu SD by mohl být M3800 také nabízen s předinstalovaným Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
To si clovek priplati 50 dolaru za horsi display, a horsi kvalitu proti 13" macbooku pro od applu.No, tou horší kvalitou bych si vůbec nebyl jistý, já bych teda věřil spíš Dellu. Jinak taky XPS 13 má dotykovou obrazovku, což jabka nemají, a silnější CPU (i7). Chce se to pořádně podívat. A taky jabko IIRC nemá na klávesnici některé dost důležité záležitosti, jako home/end, page down/page up... (i kdžy zrovna XPS 13 je má přes fň).
Že se na to dá zvyknout je fajn, ale že se na to musí zvyknout je fujtajbl :)
Na OS X jsou konzistentní zkratky napříč aplikacemi a např. ovládání textových editorů je de facto převzaté z Emacsu (funguje tam Ctrl+A/E, zatímco Home/End skáče na začátek/konec dokumentu).