Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Stát selhal, když nesprávně převedl evropskou směrnici do českého práva a nutil telekomunikační firmy ze zákona uchovávat údaje o uživatelích, takřka všech občanech Česka. Tak znělo rozhodnutí Městského soudu v Praze ve sporu novináře Českého rozhlasu Jana Cibulky a ministerstva průmyslu a obchodu. Resort avizoval, že proti němu podá dovolání. Soud nyní rozsudek sepsal do dokumentu (pdf).
Tiskni
Sdílej:
Štát nie sú oni, štát sme my, a teda i každý jednotlivec. Ak "štát zlyháva z definície", zlyhávate z tej definície i Vy, takže začnite to riešiť od seba...Leda hovno. V tomhle případě neselhal stát jako skupina obyvatel, ale jako státní správa, jako skupina volených zástupců. Ty jako jednotlivec máš skoro nulovou šanci ovlivnit co stát reálně dělá, i kdyby ses sebelíp snažil (a že se lidi snažili a pořádali demonstrace a tak). Přijde mi fascinující jak moc v tomhle lidi mají vymytý mozek, jakože žiješ ve státě, jsi občan, tak jsi automaticky stát. Nejsi. Stát je spravován státní správou, ne občany. Pokud se profesně neúčastníš politiky, tak je tvoje šance cokoliv přímo změnit jen formou hlasování o volených zástupcích jednou za čas. Tedy úplně mizivá. Můžeš to zkoušet změnit nepřímo ovlivňováním veřejného mínění, psaním petic a tak podobně, ale good luck.
Žádný politik nemá možnost v našem zřízení prosadit se beztrestně proti vůli lidu.
dozietr a kampeličky kradou vydiraj a vraždej, teďko si nově šahli na penize drogovejch kartelů a to v takovým voběmu, žeby na to babiš musel krást nejmiň sto let noa nevidim žeby vule lidu popadla vidle a sudlice a šla vobléhat prohnilej parlament, navopak vidim jak jim to lidi žerou a furt se najde 30-40% voličů co to hoděj dozimetru nebo kampeličce :D
....jinak neni žádný překvapení že tendle stát, resp. ministerstvo vnitra selhalo, dyď ho řídí člověk co má stejnej šifrafoun jako členové mafie a jeho stranický blízký vokolí si 'fouká' kokain do zadků v konspiračních bytech. Kdyby kuli tomudle bejval skončil už někdy během prvního druhýho roku ve funkci je možný že by sme si nejenom todlecto šmírování ušetřili, kdyby ten mafioso neměl čas a prostor demontovat vnitro a policii je možný žeby se třeba předešlo i tomu zpackanýmu policejnímu zasahu na ffuk. Ale zda se že na zkrocení 'vule lidu' stačilo že ten člověk vyvěsil na ministerstvu putina v pytli a nic jinýho už tu vuli jakoby nezajimá, heil bandera :D :/ :D :/
Tak jinak, jsi ok s blokadou gazy? A treba i nevpustenim humanitarni pomoci?
Jen zalezi, co je statni idelogie - Rusko a Cina chce zvedat zivotni uroven obyvatel, Cina do toho pridala i ovladani - v EU se mesji kretidnimu systemu, protm v Cine neni, je jen ve 2 mesteh jako pokus ale je tam hodnoceni, ovsem kazdy obcan USA ma nekolik kreditnich systemu - v bance a v bydleni a plno lidi si uz nic nepronajme
V EU ma etez kredit u statu, bance, a uhlikovy, ktery uz vam davno pocitaji - EU mna idelogi zotroceni lidi, chudoby, hlad a planovany nedostatek ... a ted mi reknete, jak je Cina spatna, kdyz jem nasobne vyssi keonomicka i osobni svoboda.
Rikjate politcka ? uz iu manzelky nevhodnych politiku vyhazuji z prace
a jak sami rikate, nic nezmenite, zltaa Cina, tam mate svobodne volby a nevolite stranu, ale jen lidi a treba zvolenim mistni samozpravy zmenite politiku brutalne - mesta i regiony se predhani, aby tam nalakali dalsi lidi, nebo aby se chlubili, ze u nich stoupa zivotni uroven
btw., o polirtice muzete kecat coi chcte, i udajne zakazana temata i o tom tankluy a panovi s katovkou ... a jako u nas to nema na nic vliv, jen v Cine vas za to nevyhodi z prace, kdyz uz budete mit st5ovky milionu sledovatelu, tak vam to priojde vysvetlit nejaky urednik a bude va,m to vysvetlovat opkovane, ale do vezeni vas nezvare, spise se na to vykaslete
a budete si resit business a venovat se svobodne svym konikum, i takovym, ktere jksou uz v EU davno zakazane
Jsem rad, ze uznavas, ze se stat vzdy plete. Plati to i pro Izrael?
izrael selhal když stáhnul svý vojáky z gazy, kdyby na tom uzemí bejvala byla trvalá vojencká přitomnost IDF nejspíš by nedošlo k sedmýmu řijnu. Druhý selhání bylo když ignoroval vopakovaný varování svejch tajnejch služeb že se islámský barbaři chystaj prolomit plot svýho výběhu a nezlikvidoval je s předstihem ještě v gaze :D
zide=semite a tedy arabove, Zide=Semite ziji napr. v SA ... a kde ze zije nevice ZIDU-semitu ? ve Spanelsku a jinak uz jich moc neni, vetsina zidu co zustala na povodnim uzemi konvertovala k islamu
Dnestni Izarel jsou CHAZAROVE - plno kecu toho rasistickeho ideologickeho jako ze nab. si zaklada na genetickme puvodu, ze jsou z rodu Abrahama ... pak si udelaji DNA testy a Ural, vseljake ty Uzbekistany a cele byvale SSSR
Ja si tez delal DNA tesy, nejsem cech - Bohemia jsem castecne Sved a pak se tahnu z Pruska pres Moravu, Rakousko az na balkan - tedy stare Rakousko Uhersko + jak nam sli peroti cechum pomoct Svedi ... s cechy nemam vubec nic, ta hranice se drzi moravy a slezka a do bohemie vubec nezasahuje
Ale mam okruhy a ten njeveuis je tam, kde jsme se narodil, dalsi je to Rak. Uhersko krom cech a pak je Svedsko - coz tak nejak sedi
- dodatcne mi nasli i snad 1% Keltu - coz sice muze byt UK, ale Keltove zili v Bohemii takze ac oznacuje dnestni UK - bude to spise z Bohemie
stejna rasa lidi
stejne nejvsitne vici vsemu cizimu z nich vylozene cisil a odrazilo se to v nab. ktere si vymyusleli
zlati Slovane a ateisti