Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Švédský internetový fond financuje vývoj projektu SverigeLinux (Švédský Linux). Cílem projektu je zjednodušit nasazování Linuxu ve veřejném sektoru. SverigeLinux vychází z projektů FAI (Fully Automatic Installation) a DebianLAN (Debian Local Area Network). Ukázka instalace na YouTube. Zdrojové kódy k dispozici na GitHubu. [Slashdot]
Tiskni
Sdílej:
Hlavně novinka wheezy :) Proč to rovnou nepatlaj na jessie ? Já si zrovna dělám jedno live-dvd založené na jessie kde budou aktuální appky , některé ovladače (třeba nvidia pro akceleraci) libreoffice firefox chrome flash oracle java gparted brtfs inkscape gimp audacious audacity vlc smplayer a jiné vopičárny v češtině s cz klávesnicí zapnutym numlockem prostě bootnout a pracovat. Když to teda vytunim a ten squashfs extrahuju na hdd a fláknu tam grub , už bude pepe-linux a bude se o tom psát ve švédsku ? Nebude protože v tom je skype oracle java flashplayer a ostatní koniny co mají nějaké licence a ty jsem akceptoval a pak buildnul iso takže lidé je již neakceptují a distribuovat takovej slepenec snad ani není legální.
:)