Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Pracujete v telekomunikacích nebo se o tento obor zajímáte? Minimálně v začátcích budete narážet na spousty neznámých zkratek a termínů – pak oceníte oborový výkladový slovník. Proto vzniká Free Telco Dictionary, který vám umožní na jedno kliknutí zjistit význam jednotlivých pojmů. A pokud jste ostřílení profesionálové, můžete pomoci s rozšiřováním tohoto slovníku, který je vydán pod svobodnou licencí GNU FDL.
Tiskni
Sdílej:
Stručný úvod, jak to vzniklo: k vytvoření slovníku mne přivedla moje poslední práce, kde jsem často narážel na různé zkratky a hledat všechno na Wikipedii nebo jiných zdrojích (zdaleka ne všechno je na Wiki) je pak dost otrava – přitom pro pochopení kontextu stačí málo: rozklad zkratky na slova a případně jedna dvě věty výkladu, není nutný hned dlouhý encyklopedický článek.
BTW: když si nainstaluješ ten GoldenDict, tak si tam můžeš zapnout Wikipedii a mít na jedno kliknutí1 i články z ní. Akorát se ti tam budou míchat významy z jiných oborů a nenajdeš tam všechno.
A pak je tu ještě RFC 1392 a FOLDOC, které mám v plánu zkonvertovat do stejného formátu a udělat z nich taky slovníkové soubory, které půjde použít vedle těch Telco.
[1] osobně používám klávesu Meta(Tux) a označení slova dvojklikem – tím se zkopíruje do schránky a vyskočí okno s překladem (díky současně stisknuté klávese – aby to zase neotravovalo, když nechci a jen kopíruji text)
Tuhle knihu jsem neznal, čerpal jsem hlavně z internetových zdrojů a různé dokumentace. Ale jo, něco na ten způsob.
BTW: je zajímavé, že tam chybí hodně IMHO důležitých pojmů a spousta je jich tam zase navíc, co nemám já
můžou se hoditJo? To by mě ještě zajímalo k čemu prosimtě.