V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Pracujete v telekomunikacích nebo se o tento obor zajímáte? Minimálně v začátcích budete narážet na spousty neznámých zkratek a termínů – pak oceníte oborový výkladový slovník. Proto vzniká Free Telco Dictionary, který vám umožní na jedno kliknutí zjistit význam jednotlivých pojmů. A pokud jste ostřílení profesionálové, můžete pomoci s rozšiřováním tohoto slovníku, který je vydán pod svobodnou licencí GNU FDL.
Tiskni
Sdílej:
Stručný úvod, jak to vzniklo: k vytvoření slovníku mne přivedla moje poslední práce, kde jsem často narážel na různé zkratky a hledat všechno na Wikipedii nebo jiných zdrojích (zdaleka ne všechno je na Wiki) je pak dost otrava – přitom pro pochopení kontextu stačí málo: rozklad zkratky na slova a případně jedna dvě věty výkladu, není nutný hned dlouhý encyklopedický článek.
BTW: když si nainstaluješ ten GoldenDict, tak si tam můžeš zapnout Wikipedii a mít na jedno kliknutí1 i články z ní. Akorát se ti tam budou míchat významy z jiných oborů a nenajdeš tam všechno.
A pak je tu ještě RFC 1392 a FOLDOC, které mám v plánu zkonvertovat do stejného formátu a udělat z nich taky slovníkové soubory, které půjde použít vedle těch Telco.
[1] osobně používám klávesu Meta(Tux) a označení slova dvojklikem – tím se zkopíruje do schránky a vyskočí okno s překladem (díky současně stisknuté klávese – aby to zase neotravovalo, když nechci a jen kopíruji text)
Tuhle knihu jsem neznal, čerpal jsem hlavně z internetových zdrojů a různé dokumentace. Ale jo, něco na ten způsob.
BTW: je zajímavé, že tam chybí hodně IMHO důležitých pojmů a spousta je jich tam zase navíc, co nemám já
můžou se hoditJo? To by mě ještě zajímalo k čemu prosimtě.