Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
T-Mobile má výpadek části svých dns služeb. Spousta firem byla smáznuta z globálních dns keší. Následky jsou podobné jako na začátku roku v kauze "cz.nic zablokoval doménu T-Mobile". Nedostupnost části jejich dns je nyní údajně způsobena DDoS útokem. Opět tedy nefungují dns servery vedené pod nextra.cz. Firmy, které u nich mají vedenou doménu, mohou očekávat nedostupnost svých služeb, uvíznutí na globálních emailových aj. blacklistech apod. Horší snad je jen to, že to vypadá (není potvrzeno, jen se to tak z hlediska timeline jeví), že o nedostupnosti části svých služeb se dozvěděli až od zákazníků.
Tiskni
Sdílej:
Smyslem vzniku projektu FENIX je umožnit spojení poslední šance („last resort“) v případě, že se infrastruktura člena projektu FENIX stane cílem útoku.To muze znamenat cokoli. https://nix.cz/docs/Pravidla_pro_pripojeni_do_projektu_FENIX_v9.pdf
Spousta firem byla smáznuta z globálních dns keší.? Není náhodou smazání dat z cache běžný provozní stav?
..., že to došlo do stavu, kdy už jejich dns nikdo nepřeloží....pretože po vymazaní z vyrovnávacej pamäte sa tam nový záznam znova nevloží, ale vloží sa, že ich DNS neodpovedá...
Je třeba si uvědomit, že antispam se ptá dns na několik věcí...Coz je prave to, co kritizuju, a co presne vede ke blocklistove spirale, kdyz se DNS z libovolneho duvodu pokazi. Antispam si ma cachovat podezrele zpravy (dle keywordu, atd) a kdyz jich dostane n v danem casovem okne, tak cely batch vyhodnoti jako spam a nedoruci. Netreba spolehat na verohodnost odesilatele - spammer se identifikuje sam ti ze, well, spamuje.