plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Roy Schestowitz se na blogu Techrights dlouhodobě zabývá kauzami Microsoftu souvisejícími s open source a Linuxem. V současné době upozorňuje na četnost článků o Microsoftu v sekci Linux na webu ZDNet nebo že web Softpedia opustil Marius Nestor, který psal o linuxových novinkách, a příslušnou sekci po něm převzal „Microsoft Editor“ Bogdan Popa. Připomíná také dřívější podobné případy.
Tiskni
Sdílej:
first they ignore you... then they laugh at you... then they fight you... then you win. -- M. Gandhi
first they ignore you...
'proč bych jako řešila windows když mam linux neasi?? :O :O'
then they laugh at you...
'sem dostala novej počítač s předinstalovanejma win10 home podivejte jaký sou ty windows hrůůůůza lol :D :D ;D ;D'
then they fight you...
'zatracenej uefi secure boot!!!! zatracenej chybějící linuxovej firmware!!!!!!!!!! >:C >:C'
then you win.
'vono to wsl neni zase jako tak zlý :D ;D'
takle si to jako myslel?????? :O :O :D ;D
Nepotřebuju nic zpochybňovat, jen píšu, jak na mne ten web působí. Kdybych měl říct, jestli je to celé recese nebo jestli to opravdu píše takový zaslepený fanatik, musel bych přiznat, že si to opravdu netroufnu říct. Koneckonců i některé reakce tady (a nejen v téhle diskusi) ukazují, že někteří lidé prostě takhle svět vidí. A jiní ho zase vidí (viděli) takhle - ta podobnost zápalu a absence smyslu pro objektivitu je až zarážející.
Ono je v těch zprávách nakonec vždycky (nebo aspoň většinou) nějaké pravdivé jádro - ale najít ho pod tím nánosem žluči a ideologického balastu, to dá někdy zatracenou práci.