Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Osor.eu informuje o nedávném průzkumu, který proběhl ve Francii, a podle kterého 96% tamního veřejného sektoru používá open source software. Mezi nejpoužívanější patří databázové a redakční systémy. Nejčastějšími důvody pro OSS jsou zralost softwaru a nezávislost na konkrétních poskytovatelích.
Tiskni
Sdílej:
A čo si predstavuješ, Kefalín, pod pojmom "používá OSS"? Ak mám na počítači nainštalovaný Firefox, alebo nejaká web aplikácia, ktorú používam, beží na Apache/MySQL, už som započítaný, hoci ináč fungujem na Windows a všetko iné robím vo Worde/Exceli? Chcelo by to viac detailov...
Prieskum bol "kto používa vo verejnom sektore OSS" takže stačil aj ten Firefox a už ho zarátali, takže prakticky na každom kompiši je aspoň jeden OSS, zaujmavejšie by ale bolo dať otázku kto nepoužíva žiadny closed softvér (nerátať drivery).
Ak by to bolo pocitane len takto, tak ten prieskum nema ziadnu vypovednu hodnotu...
S open source SW to nebude špatné ani u nás. V našem státním rezortu (nemohu napsat ve kterém - utajovaný systém) jedeme uč 8 let 3 velké servery s databázovými poli a asi 1300 klientů na Linux-platformě (OS+ohromná databáze).
Na druhou stranu - NENÍ to zadarmo! Outsourcované služby u soukromých firem jsou samozřejmě placené (za těch 8 let i s vývojem několik 100 miliónů Kč).