Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Firma Tieto uvolnila své svobodné řešení TietoMultiWindow pro podporu více oken na systému Android. Produkt bude představen také na konferenci v San José. Tieto je přední severoevropská společnost poskytující služby v oblasti IT a produktového inženýrství s 18 000 odborníky po celém světě. Několik ukázek tohoto řešení lze najít na youtube.
Tiskni
Sdílej:
Nekolik odborniku vyrobenych v Ostrave jsem bohuzel mel tu cest poznat a dospel k zaveru, ze praci si napisu skutecne bezchybne a rychleji sam, nez bych zaskolil zde vyrobeneho odbornika a pote po nem jeho (v ostrem provozu tuhnouci) praci opravoval.Něco podobného se mi stalo i v Praze a v Brně ;).
) a že to v té Praze není o nic lepší.
Tieto nebude kdo ví jak valná úroveň, na druhou stranu, když chtějí všude praxi, tak si myslím, že to tam bude docela ideální odrazový můstek (zvlášť pro Moravskoslezský kraj, kde jiné velké IT firmy prakticky nejsou a zbývá už jenom Brno/Praha).
), dále v Ostravě sedí kupříkladu mainframe operátoři, systémáci a programátoři a pak taky třeba EAI tým. Jinak se firma zaměřuje na Skandinávii a o české zakázky se příliš neuchází (nicméně pár českých zákazníků máme taky.)
Nakonec, podívej se na nabídku otevřených pozic a udělej si obrázek sám.
Je tady toho docela dost. Ale uznávám, v ostatních koutech ČR je to firma vesměs neznámá.
až na to že tato "zprávička" patří do sekce zvané REKLAMA a nebo INZERCE ..