Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Z turrisu a té myšlenky centralizované ochranyMáš ty projekty nějaké pomotané...
Tyto zahraniční IP adresy pak poskytujeme týmu kolem projektu Turris a ten na jejich základě sleduje, či přímo blokuje přístup k těmto IP adresám ze zařízení připojených prostřednictvím routerů Turris.Kdo rozhoduje o tom, která stránka je závadná? Uživatele? Na základě hlasování? Nebo tým CSIRT? Takže totalita? O tom, že takový router jistě i sleduje, co uživatel dělá, hledá, atd. nebudu radějí psát, abych nebyl označen za paranoika. Win10 a MS se to vytýká, ale TURRISu se za špiclování a totalitu tleská?
Jelikož má Turris Omnia oproti svému předchůdci mezinárodní ambice a CZ.NIC jej chce skrze Indiegogo dostat do celého světa, sdílená ochrana domácích sítí bude ještě výkonnější.
Hardwarový výkon není v Turrisu jen tak. Turris je chytrý router, který se průběžně aktualizuje, reaguje na aktuální hrozby v síti a to vše i díky tomu, že do centrály zasílá různé statistiky z vlastního firewallu o útocích. Na to vše včetně čísel o vlastním provozu se pak můžete podívat na vlastním webovém profilu.
A vy si vážně myslíte, že z něj vypustí tu úžasnou ochranu?Ano.
ALE, stojí za ním někdo, kdo má, nebo minimálně měl totalitní a špiclovací úmysly.Ani Turris (ten původní šmírovací) mi nepřijde totalitní. Měli naprosto transparentní kampaň, kterou nešlo přehlédnout, kde bylo naprosto jasně a pravdivě napsáno, co přesně to dělá. Takhle si spyware nepředstavuju - spyware to buď nemá vůbec, nebo to má písmem velikosti 5px na stránce 174 ze 220 licenčních podmínek.
Podstatné je, že tam uvádějí, že aktualizace budou AUTOMATICKÉ. A můžu se o nich nechat informovat. Nepíšou, že se dají vypnout.OK, to je problém (v informacích). Osobně bych to tak teda napsal taky a možnost vypnutí pokládal tiše za samozřejmou. Mně přijde systém, kde aktualizace nejdou vypnout, tak nepředstavitelný, že by mě o tom vůbec nenapadlo uvažovat. (tohle je normální Linux, v nejhorším uděláš chmod -x na ten updatovací proces)
Naopak, myslím si, že to dopadne jako u mobilů.Myslím si, že to tak nedopadne.
Nelíbí se mi ta myšlenka, že by se někdo chtěl iniciativně starat o mou bezpečnost.Je to funkce, kterou si sám dobrovolně zapínáš. Já nevím, jako když si na počítači dobrovolně zapneš firewall nebo tak něco.
ale tohle vypadá na věc, která bude pod pokličkou, navíc šifrovaná, protože přece bezpečnost, ne?Takhle do hloubky jsem fungování nezkoumal (Turris nemám), ale jestli jsem to dobře pochopil, tak je to prostě normální čitelný skript pro nastavení iptables.
Firewall je OK, protože si ho nastavuju sám.Díky projektu Turris, do kterého se dobrovolně zapojili zájemci, máte pro své nastavení FW hint v podobě výstupů z Turrise: https://www.turris.cz/greylist-data/greylist-latest.csv Takže si můžete své logy porovnat s daty získané od dobrovolníků a znám i lidi, kteří si z toho generují blacklist. Turris není první a asi ani poslední projekt distribuovaného seznamu závadných adres. Třeba DenyHost to měl před 10 lety a ani ten nebyl první. Admin tyto systémy nemusí využít vůbec, může je využít pasivně (jen přijímá seznam, ale nic neodesílá), nebo poskytne svá data svého blokování ostatním. Dobrovolně.
vadil mi od začátku už ten nápad se špiclováním a cenzurou, to mně dost dráždíŽádné špiclování a žádná cenzura. Bylo to nasazené u dobrovolníků, kteří s tím vědomě souhlasili a tedy to tak zřejmě i chtěli. Navíc se jedná o skupinu lidí (a to i o Omnie), kteří nemají nejmenší problém se před špiclováním a cenzurou ze strany routeru skrýt.
Každý monopol je špatný a turris mi přijde, jako by si dělal zálusk na monopol na routery.Možná by ses měl podívat na čísla. Turris 1000 dobrovolníků, Omnia pár tisíc platících. To je tak zasíťování jedné větší vesnice. Prodeje ostatních routerů jsou v úplně jiných řádech a jejich výrobci by tak mohli mít mnohem větší kontrolu nad svými ovečkami. Kdyby chtěl NIC ovládnout ČR, tak to dělá asi tou nejnáročnější cestou. Pokud by chtěl skutečně škodit, tak zajde za UPC a O2 a má půlku republiky. Bez publicity.
Není snazší, koupit si nějakou miniITX sestavu, nebo nabušený router od firmy, která vyrábí HW a ne bezpečný internet?Není, protože miniITX bude mít větší spotřebu (pro představu 10 W je 500 Kč ročně) a žádný ekvivalentní nabušený router na trhu neexistuje.
Podporovat výrobce HW, kterým je putna, na co ho uživatel využije a neví nejlépe, nebo nesnaží se prostřednictvím SW prosazovat, co je pro uživatele nejlepší a k čemu by se neměl naopak vůbec dostat.Takovým výrobcem je třeba výrobce Omnie.
bezna krabka za par stokorun bude mit pulkuTy už si snad děláš prdel. Už jsme to probírali několikrát na Rootu. Ještě jednou ta specifikace:
SoC Marvell Armada 385 @ 2 × 1,6 GHz 1 GB RAM 4 GB eMMC + 8 MB NOR 5 + 1 Gbit port + SFP 2 × USB 3.0 3 × miniPCIe (jeden přepínatelný na mSATA) Ve dvou slotech volitelně Wi-Fi, SIM slot RTC čip, crypto čip pro lepší entropii RNG 10× GPIO, 2× UART, SPI, I2C
Samotna deska bez disku se vpohode do tech 10W vejde.To už dává větší smysl. Já vývoj v malých x86 deskách poslední dobou moc nesledoval a před pár lety to mělo tak 35 (s jedním diskem).
Mimochodem, vazne bych chtel videt cloveka, kterej si koupi tenhle kravinec za 8k a resi 500 rocne ...Je to asi hlavní důvod, proč nemám doma silnější server. Hardware není problém vysockovat, ale na elektřině bych za jeho životnost zaplatil několikanásobek pořizovačky.
Byl bych pesimistický k tomu, že by Marwell dal do svýho SoC backdoor jen za těch 21MKč samotných.Ne, backdoor už tam je nezávisle na Turrisu.
ty jses opravdu paranoidni, a to tak ze to chce lekare...Ne, tohle není paranoia, to by měl stejný přístup ke všem ostatním počítačům a systémům (které tyto chyby, a mnohé další, sdílí taky).
titiz dmenti, co aktualne prosazuji "internetovou obcanku"Myslíš JehoID?
a proc (v ramci toho) nevnutit vsem (klidne zakonem) i zcela konkretni HW, ktery uz se pripravuje ... ze. A kdo to vypne, vyfasuje rovnou poukazku na kremaci. To jsou presne jejich predstavy. Protoze jinak to podle nich nejde.Dobře, beru zpět, je to paranoia.
Dobře, beru zpět, je to paranoia.Né, s tímhle už JÁ nemám nic společného, to píše jiný fanda TURRISE, já tu jinak, než přihlášený nevystupuju
tohle vymejsleji titiz lideNa té stránce jsem našel právě 0 výskytů řetězců "csirt" a ".nic" (case-insensitive). Fakt by mě to zajímalo, kde se dočtu, že to dělají oni?
Ne, protože mikrotik z lidí okolo mně používám jen já. Takže má dušička je spokojená, vídám kolem sebe asusy, tplinky, dlinky a další linky, chápeš?Nechápu. Ona Omnia (s touto cenou, která kvůli výbavě o moc nižší nebude) tohle nějak narušuje? Jako že jich CZ.NIC vyrobí miliardu, rozdrtí konkurenci desetinásobnou cenou, a budou pouze Omnie?
Naproti tomu routerová totalita je za dveřmi, když vidím, kolik bláznů se jim na to skládáDá se dohledat, jak veliké částky jednotliví blázni zaslali a odkud?
nevim o zadnym jinym kramu, kterej by se sam od sebe opatchovalCisco, seznamte se. Nebo třeba Debian, když si nainstaluješ "cron-apt - automatic update of packages using apt-get" atd. Důležité je, že to jde vypnout. (teda, ani nevím… podle mě je to vypnutí spíš takové placebo. Já když ručně updatuju svoje stroje, tak si tak maximálně přečtu, jestli se mi aptitude nechystá odinstalovat nějaké důležité balíčky. Co jiného mám taky dělat, asi si těžko budu od každého tahat source package a dělat diff nad zdrojákama, že jo. Takže když by se to dělo automaticky, vlastně se nic nezmění.)
U normalniho systemu se daji aktualizace vypnout, a kazdej clovek pri smyslech presne to udela hned po tom, co to nainstaluje.Samozřejmě. A u tohoto se snad aktualizace vypnout nedají? Proboha, je to normální OpenWRT.
toto udela jen naprosty idiot .. vitej v botnetu
Tiskni
Sdílej: