Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Martin Dørum v reakci na zápisek, stěžující si na zpoždění kurzoru pod Waylandem, zkusil experimentálně změřit a porovnat latenci vstupu na linuxovém desktopu s Waylandem a X11, využil přitom natáčení videa pomocí smartphone se 240 snímky za sekundu. Vyšlo mu, že s Waylandem je na jeho systému (s GNOME a GPU AMD) latence o cca 6,5 ms větší.
Tiskni
Sdílej:
Ani pojebanej kurzor neumimeKurzor se umi od zacatku devadesatek. Decka co si hrajou s Waylandem (uz umi ekvivalent SSH -X ?) holt musi dospet a s pokorou se vratit k X.
uz umi ekvivalent SSH -X ?"ssh -X" je nahouby, důležitý je "ssh -Y" (to není vtip)
Tvl tak Microsoft lusknutim prstu zahodil 16bit Widle a vsichni presli na XP. Apple switchuje kazdych 10 let ppc/x86/arm a 32bit zahodil taky lusknutim prstu, ovecky ani nebekli a frci na novem. Ale v linuxu kurva 10 let neumime prijit s waylandem ktery nejen ze obsahne Xka ale bude i lepsi! To snad je zly sen tohle. Sorryjako, nasrat na cely linuxovy desktop, nemel, nema a nebude tam mit misto pod sluncem protoze mindset komunity je picou ke zdi...Njn. Tak MS a Apple mají nad tím OS plnou a neomezenou kontrolu, takže zavelí, a je to. Což má svoje výhody a nevýhody. Linux je jednak fragmentovaný jak prase a jednak linuxáci také už nejsou ti mladí nadšení kluci, co rádi zkoušejí nové technologie, a mnozí se nám trochu zakonzervovali :)