OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Byla vydána první beta verze Ubuntu 17.04 s kódovým názvem Zesty Zapus. Ke stažení jsou obrazy Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu GNOME, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio a Xubuntu. Dle plánu by Ubuntu 17.04 mělo vyjít 13. dubna 2017.
Tiskni
Sdílej:
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Trolling.
@Ubuntu-1704:~$ dpkg -l|grep -c ^ii\ 2155Schválne, či si aspoň teraz dokážeš obhájiť tvoje slová.
Tie dve tisícky je počet aplikácií nainštalovaných pri východzej inštalácii.
I kdybys měl hodně divoké chápání, co je to aplikace, tj. třeba binárka v /usr/bin
(což je kokotina), tak těch mám třeba sotva přes dva tisíce na produkčním desktopu nikoliv hned po instalaci systému.
Jo ten system instalace sw jsem na linuxu dodnes nepochopil.to ze neco nechapes neznamena ze je to spatne, znamena to ze to nechapes, v MS WIN je bordel takoveho rozsahu ze te omlouva jen to ze to ani jedno nechapes a nerozumis tomu...
Takze jedina vyhoda - centralni sprava SW zanika a v systemu vznika dvoji bordel, kdy se jedna cast aplikaci aktualizuje pres apt-get a druha pres jejich vlastni aktualizator.je TVUJ problem ze si v tom delas bordel, tak to nehazel na "centralni spravu SW", me se aktualizuje pres systemovej aktualizator vse....
Chaos a bordel, horsi jako ve win, protoze tam aspon vsechen soft strkali do ProgramFiles. Na linuxu mam neco v home, neco v opt, atd.ze by byl problem v tobe? ve windows je to bud v Windows, nebo ProgramFiles, nebo ProgramData, nebo users\appdata, nebo v users nekde jinde...
sudo add-apt-repository ppa:atareao/telegrampokud chces mysoidne-klikaci tak y-ppa-manager...
ale nechtej abych srovnaval jeho nadavky a tvoje obcasne chovani pri nakousnuti urciteho tematu...Zajímavé, že to píšeš, a smýšlíš tak i když píšeš své příspěvky?
Ja tomu rikam genocida.
Ještě se chlubíš tím, že nemáš potuchy, co je to genocida.