Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »John Sullivan, výkonný ředitel Nadace pro svobodný software (FSF), se v příspěvku na blogu nadace mimo jiné ptá, zda bude v Ubuntu Edge použit pouze svobodný software. Mark Shuttleworth ve včerejším on-line rozhovoru na Redditu připouští přítomnost uzavřených binárních blobů. Nadace pro svobodný software vyhlašuje sbírku na podporu projektu Replicant, jehož cílem je vytvoření opravdu svobodného systému založeného na Androidu. Podpořit lze také projekt F-Droid, alternativu k Google Play, nabízející pouze svobodný a otevřený software.
Tiskni
Sdílej:
Ale co kdyz se hlavni developer moc zacte do zvastu FSF, rekne si ze je to presne to co chteji a ze chce "gnu weight" ve svim projektu.Má na to plné právo. Rád bych tě upozornil, že jen využíváš práci někoho takového. Když se ti nelíbí, udělej si svoje.
No a ja si nenainstaluju ani ten steam...Proč by si Steam nenainstaloval? Si ho prostě stáhneš, ne? To snad nikdo zakázat nemůže.
Je pravda že každej má právo na to dělat blbosti... S tim nic neudělam.Mimochodem: Nápodobně.
Tak mě napadá, neběží náhodou často Linux s Busyboxem (v embedded, ale tuším to bylo i v nějakých minimalistických live distrech).Jen pro ten pocit? Jak se pak od lidí co skládají gNewNonSense budeš lišit? Není nad náboženské války.
podporu projektu Replicant, jehož cílem je vytvoření opravdu svobodného systému…to je moc pěkný, jen než se u každýho telefonu dojde k sekci:
Known freedom issues:Když do toho zcela otevřeného telefonu bude třeba použitelný a výkonný zobrazovadlo, použije se co? Leporelo? Komunikovat budeme asi kouřovým signálem… Křičme na novou konkurenci v konečné produkci, jak dělají něco, co se prodává, špatně. Někdy mi FSF přijde jako jehovisti…taky by měli dobrý úmysly, ale jak přijdou praktiky…prudí a otravujou i ty, kteří o to dvakrát nestojí. Jo Canonicalu, Samsungu, Applu, …by se určitě taky líbilo, kdyby někdo vyrobil otevřený GPU i s ovladačema a trochu víc na každým kusu rýžnuli. Třeba by se toho mohla FSF ujmout…s vizí „naše je vaše a vlastně nás všech“ jim půjdou určitě prachy z kasičky samy. Když už něco kritizují, aspoň by si měli dobře identifikovat cíl…otázka, kde vlastně prakticky je.
- Proprietary and likely signed bootloader
- Modem, WiFi, Bluetooth and NFC firmwares are non-free
- Modem could access GPS