V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Bezpečnostní výzkumníci odhalili zásadní slabinu v šifrovacích algoritmech GEA-1 a GEA-2 používaných mobilními zařízeními. Jejich podezření, že slabina nevznikla náhodou, ale zcela úmyslně, s cílem zjednodušit útok na uživatele, posléze mluvčí autorů algoritmu (ETSI) potvrdil.
Tiskni
Sdílej:
posléze mluvčí autorů algoritmu (ETSI) potvrdil.To se píše přesně kde? Vidím v řetězu tweetů něco o tom, že "strength should be optimized to be exportable" ale to nejspíš mluví o délce klíče (něco jak kdysi byla verze IE s 64bit šfrováním a vedle toho "exportní" verze s 56bitovým, kterou nabízeli tam, kam zákony USA nedovolovaly exportovat silnější šifru). Jako zase pozor na to, abychom si nehonili konspirační péra nad hoaxama.
"We followed regulations: we followed export control regulations that limited the strength of GEA-1,"a spokesperson for ETSI told Motherboard in an email. [zdroj]
V té správičce je to hodně silné tvrzení a měl bys minimálně mít u toho odkaz přímo na místo, kde se to říká, což nemáš, navíc jestli je to tvoje "intepretace", tak je to prostě blbě napsané...JiK v kostce.
Někteří jedinci i dnes chtějí SSL2.Pro komunikaci v internetu, nebo v té větě chybí pro komunikaci se zařízeními na lokální síti?
The researchers believe that the mathematical probability of the weakness being introduced on accident is extremely low. Thus, they speculate that a weakness was intentionally put into the algorithm. After the paper was published, the group that designed the algorithm confirmed this was the case.Hele, klidne verte, ze to s Vama papalasi a vlady vzdycky mysli dobre, ja vam v ceste nestojim.
It was explicitly mentioned as a design requirement that “the algorithm should be generally exportable taking into account current export restrictions” and that “the strength should be optimized taking into account the above requirement”
in general the algorithm will be exportable under the current national export restrictions on cryptography applied in European countries
GEA2 was defined about a year later than GEA1 and was an improvement, which was allowed by the easing of export control legislationJinými slovy oni ty alg. navrhovali přímo s ohledem na exportní legislativu platnou v té době a GEA2 měla být navržena tak, aby se ještě více zjednodušilo papírování. Potom dál píšou, že Frantíci měli v té době ještě přísnější regulace a že to schvaloval přímo premiér (takže prakticky nic neschválil). No a na třetí straně papíru se píše že z toho vývojový tým udělal: exhaustive search of all possible keys does not require more than 2^40 trials with a simple test. Mimo jiné. Prostě úkol zněl jasně, udělejte šifru tak, aby vyhovovala všem legislativním omezením. Jak jsem psal, za průser považuju to, že se stále po tolika letech a s tolika lepšími šiframi, stále používá v telefonech. Ti původní vývojáři z roku 1998 (23let) za tohle v mých očích fakt nemůžou.
no a ted uz jen vysvetlit, proc se nejakym americkym zakonem o exportu z USA do tretich zemi ridil evropsky kolektiv autoru algoritmu z ETSI coz je European Telecommunications Standards Institute.Tak asi proto, aby mohly ty mobily prodávat celosvětově a vyhověli různým nárokům na import a export šifer.
Proc je v closed source produktu a proc o tom omezeni neinformovali sve zakazniky, ale 23 let tise cekali, zda/az se to proflakne.Už jsem to psal dvakrát, tohle považuju za chybu na straně výrobců telefonů. Ostatně, GSM moduly jsou dodnes closed, své by o tom mohli vyprávět vývojáři libre / free telefonů nebo adsl modemů.
Proc jde klic zjistit za 2^40 resp 2^45 pokusu, kdyz udajne deklarovali, ze to je 64 bitovy klic.Kdyby sis přečetl alespoň první tři strany toho papíru, tak odpověď znáš.
Proc je ta zranitelnost pozivana statnimi aktery dodnes, i na modernich telefonech...?Protože to jde?
Hele, klidne verte, ze to s Vama papalasi a vlady vzdycky mysli dobre, ja vam v ceste nestojim.Nic takového jsem nenapsal.