Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Počínaje dubnovým vydáním Lunar Lobster nebude ve výchozím stavu v odnožích Ubuntu nainstalován flatpak.
Tiskni
Sdílej:
"A tenhle znáte? To se takhle jednou sešli dva fanoušci svobodného softwaru a po racionální, konstruktivní diskusi se dohodli na společném postupu."I understand the desire to have a “one-stop shop” to find software, however the goal of this project is to provide the best out-of-the-box experience on Ubuntu. We believe that snaps provide the best combination of security and usability for Ubuntu users and our priority is to deliver a tailored, intuitive and accessible way for users of all experience levels to find the apps that they need.In honesty, I think this response is utter bollocks. It smells like it was written by a PR manager and not a software developer. The only people who think that Snaps are somehow a better experience for users than Flatpaks are Canonical. Most everyone else either dispises them or merely tolerates them (poll I did a while ago). It is a fact that the Linux community does not like Snaps on the desktop. (... 2kB rant ...)
... které uživatel Ubuntu chce ..Tak Canonical ví nejlíp, co uživatel chce ...
proc to nemohlo zustat jako apt balicky?Do repozitářů má problém se dostat i free software, o nějakém Skypu vůbec nemluvě. Takže pokud apt, tak externí repozitář, který ale někdo musí spravovat a není to kdovíjak uživatelsky super (pak má člověk hromadu random repozitářů pro X programů). Naštěstí existují i smysluplnější systémy než Ubuntu. Na Archu máme v balíčky v repozitáři, a co nemáme v repozitáři, to máme v AURu. I use Arch, btw.
Pochybuju, protože primární use case pro Snap je mimo desktop. Pokud by ho Canonical chtěl zaříznout, musel by překopat Ubuntu Core.
Ostatně AppArmor, na který se Snap spoléhá, si taky pořád drží.
Ale těžko vyloučit, že pro desktop nakonec Flatpak povolí, ale už to není jejich primární byznys.
Linux desktop je uz prakticky mrtva vec. Power users a profici maji Mac nebo widle s WSL.Čísla nesedí.