Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
V poslední době se pravda mnoho důvodů k dobré náladě hledá těžko, nicméně neradi bychom Vás zklamali, nějaká úsměvná či alespoň nadějná témata jsme tedy na tuto Virtuální Bastlírnu opět našli. Co nás tedy čeká? Kupříkladu jak vdechnout 30 let starým digitálkám nový život náhradní elektronikou, logický analyzátor z RP2040, kde sehnat učebnice programování STM32 v češtině, nové pluginy pro KiCAD nebo jak odemknout naprogramované ATtiny, pokud jde o vážná témata. Z kategorie úsměvných může působit například ezonávod na opravu LED žárovky na webu zabývajícím se (možná poněkud "alternativním") zdravím, trollení majitelů Tesel otevíráním "palivových" víček na dálku nebo sluchátkové zesilovače s elektronkovým koncovým stupněm, kterému předchází osmijádrový procesor XMOS. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v pondělí 2. května od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končíme o dost později). Ať už něco chcete ukázat nebo si chcete jenom popovídat, doražte, jste srdečně vítáni! Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: