Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Prázdniny pokračují a i když okurková sezóna je v plném proudu, technických novinek je požehnaně. I přes slunce lákající k výletům stále pátráme v internetovém prostoru po nových zajímavostech, které bychom Vám přinesli. A jaké to budou? Jak poznat nebezpečná USB-C zařízení, která vám zapálí telefon a z domu udělají kůlničku na dříví. Jaké se objevily nové mikrokontroléry - konkurenti ESP32, levná a dostupná RISC-V, schopné 8051čky a jak se vůbec mikrokontroléry vyvíjely posledních 50 let. Dobrej hárdvér, a co softvér? Ale ovšem, máme tu nový KiCAD 6.0.7, hustý update FW pro Průša Mini s podporou WiFi, NodeRED pro ESP, IR ovládání hloupých klimatizací a jejich integrace do smart domácnosti. Je to vše? Není Horste! To je jen ochutnávka aktualit, o kterých Vám můžeme něco říct. Mnohem více témat máme v záloze, ale hlavně můžete přijít Vy sami s vlastními tématy - právě o tom Virtuální Bastlírna totiž je! Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 3. srpna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končíme o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: