Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Po dlouhé době byli strahovští Bastlíři na výjezdu - tentokrát na konferenci Hackaday v Berlíně. Rádi vám proto ukážou fotky, popovídají o zhlédnutých prezentacích a poreferují o berlínském hackerspace MotionLab. Ukážou vám také "Badge" - visačku, kterou dostali všichni návštěvníci akce a která obsahuje virtuální 4bitový procesor. Neuvěříte, kolik zábavy můžete zažít s instrukční sadou, která má délku instrukce slabých 12 bitů. Ale nebojte - celá Virtuální Bastlírna rozhodně nebude jen o zážitcích z berlínského výletu. Jako pokaždé, budete jádrem diskuze Vy - účastníci! Pokud by ale nastalo ticho, Bastlíři z MacGyvera si nachystali dost novinek ze světa techniky. Jako obvykle se objevily nové procesory - ať už procesory fungující od 0.8 V z baterie nebo velmi levné ARMy od 40 centů (které ale nejsou výjimečně z Číny). Pak nový ST-LINK s velice šikovnou funkci pro embedded programátory. A Raspberry Pi Pico W bude mít konečně použitelný Bluetooth. Samozřejmě jako vždy mají Bastlíři i plný pytel drobností a úsměvných zpráviček. Kupříkladu se dozvíte, jak se dá podívat neinvazivně do některých integrovaných obvodů, co je nového na Průša i3 MK4, jak prakticky uchovávat SMD součástky, jak se v Brně staví vesmírná loď nebo co je zač studentský vesmírný projekt SBUDNIC. Ať už vás zaujalo cokoliv z nabízených témat, chcete ukázat nějaký svůj bastl a nebo jste také byli na berlínské konferenci, dorazte! Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 5. dubna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: