Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Po dlouhé době byli strahovští Bastlíři na výjezdu - tentokrát na konferenci Hackaday v Berlíně. Rádi vám proto ukážou fotky, popovídají o zhlédnutých prezentacích a poreferují o berlínském hackerspace MotionLab. Ukážou vám také "Badge" - visačku, kterou dostali všichni návštěvníci akce a která obsahuje virtuální 4bitový procesor. Neuvěříte, kolik zábavy můžete zažít s instrukční sadou, která má délku instrukce slabých 12 bitů. Ale nebojte - celá Virtuální Bastlírna rozhodně nebude jen o zážitcích z berlínského výletu. Jako pokaždé, budete jádrem diskuze Vy - účastníci! Pokud by ale nastalo ticho, Bastlíři z MacGyvera si nachystali dost novinek ze světa techniky. Jako obvykle se objevily nové procesory - ať už procesory fungující od 0.8 V z baterie nebo velmi levné ARMy od 40 centů (které ale nejsou výjimečně z Číny). Pak nový ST-LINK s velice šikovnou funkci pro embedded programátory. A Raspberry Pi Pico W bude mít konečně použitelný Bluetooth. Samozřejmě jako vždy mají Bastlíři i plný pytel drobností a úsměvných zpráviček. Kupříkladu se dozvíte, jak se dá podívat neinvazivně do některých integrovaných obvodů, co je nového na Průša i3 MK4, jak prakticky uchovávat SMD součástky, jak se v Brně staví vesmírná loď nebo co je zač studentský vesmírný projekt SBUDNIC. Ať už vás zaujalo cokoliv z nabízených témat, chcete ukázat nějaký svůj bastl a nebo jste také byli na berlínské konferenci, dorazte! Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 5. dubna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: