Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Léto je nyní sice poněkud chladné, ale na Virtuální Bastlírně se jako každý měsíc dozvíte od strahovských bastlířů žhavé novinky! Mimo jiné se dozvíte, že do výroby by se po mnoha peripetiích měl dostat úsporný slovenský procesor s až 128 jádry, byl spuštěn online výukový editor pro Raspberry Pi a objevil se nový levný RISC-V procesor s USB-PD. Ze světa softwaru určitě stojí za zmínku jednoduchý dekodér NOAA map o počasí, CircuitPython na procesorech od SiLabs nebo asistenta řízení pro většinu aut pomocí AI OpenPilot.
Nejvíce témat však mají, jak je zvykem, ze světa hadwaru - uvidíte PCI-E karty s atomovými hodinami, které byly k vidění na summitu v Praze, identifikátor chemických látek na bázi Ramanova rozptylu, rozpustné ekologické DPS nebo open source PLC. Z podivností tentokrát vybrali návrh a simulaci cívek v Blenderu, kterak jsou IMAX kina ovládána emulovaným PDA Palm nebo jak fungovala bezbateriová dálková ovládání k televizi v 50. letech, kdy o power harvestingu ještě nemohla být ani řeč. Ať už vás zaujalo cokoliv z nabízených témat nebo chcete ukázat nějaký svůj bastl, dorazte! Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v úterý 1. srpna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: