Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Léto je nyní sice poněkud chladné, ale na Virtuální Bastlírně se jako každý měsíc dozvíte od strahovských bastlířů žhavé novinky! Mimo jiné se dozvíte, že do výroby by se po mnoha peripetiích měl dostat úsporný slovenský procesor s až 128 jádry, byl spuštěn online výukový editor pro Raspberry Pi a objevil se nový levný RISC-V procesor s USB-PD. Ze světa softwaru určitě stojí za zmínku jednoduchý dekodér NOAA map o počasí, CircuitPython na procesorech od SiLabs nebo asistenta řízení pro většinu aut pomocí AI OpenPilot.
Nejvíce témat však mají, jak je zvykem, ze světa hadwaru - uvidíte PCI-E karty s atomovými hodinami, které byly k vidění na summitu v Praze, identifikátor chemických látek na bázi Ramanova rozptylu, rozpustné ekologické DPS nebo open source PLC. Z podivností tentokrát vybrali návrh a simulaci cívek v Blenderu, kterak jsou IMAX kina ovládána emulovaným PDA Palm nebo jak fungovala bezbateriová dálková ovládání k televizi v 50. letech, kdy o power harvestingu ještě nemohla být ani řeč. Ať už vás zaujalo cokoliv z nabízených témat nebo chcete ukázat nějaký svůj bastl, dorazte! Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v úterý 1. srpna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: