Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vánoce a s nimi spojené oslavy materialismu jsou již za námi a nastává tak druhá důležitá část - chlubení se dárečky. Pojďte proto ukázat, co za pěknou elektroniku jste dostali, na Virtuální Bastlírnu – online setkání bastlířů, elektrotechniků a obecně nadšenců do techniky! Kluci ze strahovského MacGyvera ukáží nový horkovzdušný a plotýnkový předehřev, nástroj na instalaci závitových vložek a nebo velmi přesnou napěťovou referenci.
Pokud jste žádný vychytaný dárek nedostali, nebojte. Sice se toho za poslední měsíc se mnoho zajímavého neudálo, nicméně tentokrát zajímavost připravených témat nejspíše předčí jejich kvantitu. Proběhla totiž konference 37C3, na které došlo na prezentaci výsledků analýzy a hackování polských vlaků, které výrobce záměrně na dálku vyřazoval z provozu. Dále pak rušení GPS v poslední době, taktéž v Polsku. Vyšly zajímavé videoprohlídky fabrik firem Průša a ASML. Siglent chystá nové řady 12 osciloskopů jako odpověď na Rigol a O2 zavádí v Česku IoT síť Cat-M.
Ze světa HW mohou strahováci ukázat průsvitný procesor nebo jak se může vymstít snaha používat power planes v Altiu místo polygonů, zatímco ze světa SW novou verzi nástroje pro reverzní inženýrství Ghidra nebo to, že iPhony by už nemělo jít shodit pomocí Flipper Zero.
Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v úterý 9. ledna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: