Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jsou to už tři roky, co bastlíři z projektu MacGyver klubu SiliconHill měsíc co měsíc organizují virtuální setkání bastlířů, elektroniků a ajťáků. Za tu dobu se online setkalo už 719 unikátních přezdívek a celkově se prokecalo 100 hodin. Tak neváhejte a doražte si taktéž popovídat o elektronice, IT a technice obecně. Z připravených témat mohou strahováci nabídnout novou stabilní verzi KiCADu nebo simulátor QSpice s podporou digitálních bloků. Letos se na trhu objevil 6 GHz osciloskop relativně dostupný i pro bastlíře. Do použitelného stavu se dostal také automatizovaný 3D scanner, který si můžete doma vytisknout. A ukáží i solid state vysoušeče vzduchu, které nepotřebují žádnou údržbu a mají minimální spotřebu.
Ze světa softwaru zmíní přinejmenším nového majitele Altium Designeru nebo volně dostupné sborníky článků o bezpečnosti a reverzním inženýrství. A pokud máte rádi naše okénko bizarností, pak Vás jistě pobaví seznam nepravd o čase, kterým věří programátoři. Jestli navíc k tomu chystáte svou zahradní techniku na sezónu, tak si možná můžete zahrát Doom na sekačce. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 6. března od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: