Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Prázdniny začínají a nebastlíři leží na plážích nebo se vystavují nebezpečnému UV záření mimo kontrolované prostředí laboratoře. Strahováci však stále sledují, co se děje nového ve světě techniky a v pondělí se novinkám na Virtuální Bastlírně podívají na zoubek.
Altium změnilo licenční model, což způsobilo vlnu nevole. KiCADu v posledních verzích postupně přibývá podpora importu z Altia - nahrálo Altium nechtěně do karet KiCADu? Co ale ze světa hardwaru? LilyGO začíná prodávat levné "chytré" brýle s ESP32. Z Číny se dají kooupit procesory s BT 5.0 pod dolar. Vznikla open-source aktivní sonda do 2 GHz - zmíní i jak se dělají kabely k osciloskopickým sondám. Nedávno také bastlíři vyzkoušeli Faradayův jev v oleji a mají i video. Nesmí ale zapomínat i na software. Kromě nové verze KiCADu si můžeme ukázat drobné zlepšováky pro LTSpice - import bloků s S-parametry nebo export schémat do pěkné prezentovatelné podoby. Nově vznikl i fork AR488 podporující ethernet místo USB připojení. Nezapomínají však ani na naše oblíbená úsměvná až bizarní témata! Změna licence zřejmě konečně po 20+ letech umožnila Altiu zprovoznit podporu pro jednovrstvé plošné spoje. Adam H. na dovolené hackuje RFID zámky (ale o tom více poví osobně až někdy příště). Na zubních kartáčcích s ESP32 se šíří botnet. Vzniká český vesmírný program (bohužel se nejmenuje Kosmo) a vznikla podpora pro psaní programů v .NETu na prehistorickou konzoli NES/Famicom. Jak vidíte, seznam zajímavých témat na tento měsíc je vskutku obsáhlý. Neváhejte tedy, nažhavte svoje počítače, repráky, mikrofony a kamery a připojte se s námi na Virtuální Bastlírnu XL. Nejde však o velikost, jen o pořadové číslo 40 - VB je tu pro všechny nezávisle na velikosti, věku či čemkoliv jiném. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v pondělí 1. července od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: