Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Prázdniny začínají a nebastlíři leží na plážích nebo se vystavují nebezpečnému UV záření mimo kontrolované prostředí laboratoře. Strahováci však stále sledují, co se děje nového ve světě techniky a v pondělí se novinkám na Virtuální Bastlírně podívají na zoubek.
Altium změnilo licenční model, což způsobilo vlnu nevole. KiCADu v posledních verzích postupně přibývá podpora importu z Altia - nahrálo Altium nechtěně do karet KiCADu? Co ale ze světa hardwaru? LilyGO začíná prodávat levné "chytré" brýle s ESP32. Z Číny se dají kooupit procesory s BT 5.0 pod dolar. Vznikla open-source aktivní sonda do 2 GHz - zmíní i jak se dělají kabely k osciloskopickým sondám. Nedávno také bastlíři vyzkoušeli Faradayův jev v oleji a mají i video. Nesmí ale zapomínat i na software. Kromě nové verze KiCADu si můžeme ukázat drobné zlepšováky pro LTSpice - import bloků s S-parametry nebo export schémat do pěkné prezentovatelné podoby. Nově vznikl i fork AR488 podporující ethernet místo USB připojení. Nezapomínají však ani na naše oblíbená úsměvná až bizarní témata! Změna licence zřejmě konečně po 20+ letech umožnila Altiu zprovoznit podporu pro jednovrstvé plošné spoje. Adam H. na dovolené hackuje RFID zámky (ale o tom více poví osobně až někdy příště). Na zubních kartáčcích s ESP32 se šíří botnet. Vzniká český vesmírný program (bohužel se nejmenuje Kosmo) a vznikla podpora pro psaní programů v .NETu na prehistorickou konzoli NES/Famicom. Jak vidíte, seznam zajímavých témat na tento měsíc je vskutku obsáhlý. Neváhejte tedy, nažhavte svoje počítače, repráky, mikrofony a kamery a připojte se s námi na Virtuální Bastlírnu XL. Nejde však o velikost, jen o pořadové číslo 40 - VB je tu pro všechny nezávisle na velikosti, věku či čemkoliv jiném. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v pondělí 1. července od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: