Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ač to podle počasí nevypadá, prázdniny skončily. Nesmutněte však, neboť již tento čtvrtek bude Virtuální Bastlírna - setkání elektroniků, bastlířů, ajťáků a všech milovníků techniky! Jaké novinky a témata tam čekají? Nový procesor na trhu zpravidla vzruší jen uživatele PC, největší novinka tohoto měsíce se týká spíše bastlířů. Raspberry vydalo nový procesor RP2350, který je výrazným vylepšením původního RP2040. Kromě Arm Cortex M33 jader skrývá také RISC-V jádra a značné množství zajímavých digitálních periferií. Ač oficiální desky ještě nejsou dostupné, samozřejmě se strahovákům procesor i tak dostal do rukou a možná i do hledáčku elektronových mikroskopů. A poví si i proč má nový Bus Pirate s tímto procesorem lehké trable a jaké zajímavosti se nachází v erratě procesoru.
Tím samozřejmě novinky nekončí - ještě se bastlíři zmíní o novém nativním konfiguračním nástroji pro síťové prvky od Mikrotiku a o podpoře jednovrstvých plošných spojů v Altiu. Protože jsou ale bastlíři, nezapomenou i na čistě hardwarová témata.
Ze světa hardwaru ukáží nejen novinky nebo praktické poznatky ohledně minimalistických sad nářadí, které se dají vždy nosit s sebou, ale i pár lehce "retro" projektů. Vznikla například replika klávesnice k počítači Ondra a ke starým osciloskopům se dá v současnosti koupit emulátor disketové mechaniky, který používá standardní USB flash disky. A jak je zvykem, mají strahováci nachystaná i obskurní až bizarní témata, kupříkladu simulátor 555 na Attiny, čínské klony karet MIFARE Classic s nedokumentovaným backdoorem nebo velice osobité útržky z legendární knihy Rozeberte si PC. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve čtvrtek 5. září od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: