Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ač to podle počasí nevypadá, prázdniny skončily. Nesmutněte však, neboť již tento čtvrtek bude Virtuální Bastlírna - setkání elektroniků, bastlířů, ajťáků a všech milovníků techniky! Jaké novinky a témata tam čekají? Nový procesor na trhu zpravidla vzruší jen uživatele PC, největší novinka tohoto měsíce se týká spíše bastlířů. Raspberry vydalo nový procesor RP2350, který je výrazným vylepšením původního RP2040. Kromě Arm Cortex M33 jader skrývá také RISC-V jádra a značné množství zajímavých digitálních periferií. Ač oficiální desky ještě nejsou dostupné, samozřejmě se strahovákům procesor i tak dostal do rukou a možná i do hledáčku elektronových mikroskopů. A poví si i proč má nový Bus Pirate s tímto procesorem lehké trable a jaké zajímavosti se nachází v erratě procesoru.
Tím samozřejmě novinky nekončí - ještě se bastlíři zmíní o novém nativním konfiguračním nástroji pro síťové prvky od Mikrotiku a o podpoře jednovrstvých plošných spojů v Altiu. Protože jsou ale bastlíři, nezapomenou i na čistě hardwarová témata.
Ze světa hardwaru ukáží nejen novinky nebo praktické poznatky ohledně minimalistických sad nářadí, které se dají vždy nosit s sebou, ale i pár lehce "retro" projektů. Vznikla například replika klávesnice k počítači Ondra a ke starým osciloskopům se dá v současnosti koupit emulátor disketové mechaniky, který používá standardní USB flash disky. A jak je zvykem, mají strahováci nachystaná i obskurní až bizarní témata, kupříkladu simulátor 555 na Attiny, čínské klony karet MIFARE Classic s nedokumentovaným backdoorem nebo velice osobité útržky z legendární knihy Rozeberte si PC. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve čtvrtek 5. září od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: