Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).
Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Ač to podle počasí nevypadá, prázdniny skončily. Nesmutněte však, neboť již tento čtvrtek bude Virtuální Bastlírna - setkání elektroniků, bastlířů, ajťáků a všech milovníků techniky! Jaké novinky a témata tam čekají? Nový procesor na trhu zpravidla vzruší jen uživatele PC, největší novinka tohoto měsíce se týká spíše bastlířů. Raspberry vydalo nový procesor RP2350, který je výrazným vylepšením původního RP2040. Kromě Arm Cortex M33 jader skrývá také RISC-V jádra a značné množství zajímavých digitálních periferií. Ač oficiální desky ještě nejsou dostupné, samozřejmě se strahovákům procesor i tak dostal do rukou a možná i do hledáčku elektronových mikroskopů. A poví si i proč má nový Bus Pirate s tímto procesorem lehké trable a jaké zajímavosti se nachází v erratě procesoru.
Tím samozřejmě novinky nekončí - ještě se bastlíři zmíní o novém nativním konfiguračním nástroji pro síťové prvky od Mikrotiku a o podpoře jednovrstvých plošných spojů v Altiu. Protože jsou ale bastlíři, nezapomenou i na čistě hardwarová témata.
Ze světa hardwaru ukáží nejen novinky nebo praktické poznatky ohledně minimalistických sad nářadí, které se dají vždy nosit s sebou, ale i pár lehce "retro" projektů. Vznikla například replika klávesnice k počítači Ondra a ke starým osciloskopům se dá v současnosti koupit emulátor disketové mechaniky, který používá standardní USB flash disky. A jak je zvykem, mají strahováci nachystaná i obskurní až bizarní témata, kupříkladu simulátor 555 na Attiny, čínské klony karet MIFARE Classic s nedokumentovaným backdoorem nebo velice osobité útržky z legendární knihy Rozeberte si PC. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve čtvrtek 5. září od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni Sdílej: