Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Léto skončilo, ochladilo se a naplno se začal projevovat podzim. Ovšem z nebe nepadá jen listí, po dlouhém váhání na nás z vesmíru spadl i Boeing Starliner, o čemž se určitě na této Virtuální Bastlírně leccos dozvíte. Strahovákům spadlo však do klína mnohem více událostí - Raspberry Pi Pico 2 je nyní již dostupné, vyšel firmware ve verzi 1.0 pro Flipper Zero, na trhu se objevila AI kamera s akcelerátorem pro Raspberry Pi 5, ale také se objevily první záběry zbytků ponorky Oceangate Titanic a začaly probíhat analýzy příčin jejího selhání. Kromě takto žhavých novinek jsou tu ale i zajímavá témata ze světa hardwaru.
iFixIt vydal svoji vlastní levnou USB-C páječku včetně powerbanky s regulací teploty, na DefConu se objevily demoboardy s RP2350 určené k jejich glitchování, objevilo se SDR se šestnáctibitovým ADC, ST má novou superlevnou řadu procesorů s jedním velkým ALE a díky Starlinku se nyní údajně dají pasivně odhalovat stealth letouny. Co však ze světa softwaru? Kromě nové verze KiCADu, která již plně podporuje import z EasyEDA Pro tu máme již zmíněný firmware v dlouho očekávané verzi 1.0 pro Flipper Zero, ale také první pokusné verze microPythonu pro Flipper Zero. Strahovští bastlíři objevili také nový open source field solver a free nástroj na kontrolu Gerberů. Jako vždy však dojde i na sekci bizarních zpráviček. Ze sekce bizáru určitě musí Strahováci zmínit jisté technické obtíže, které na blízkém Východě způsobily pagery (kdy jste naposledy viděli pager?), rádia, domovní zvonky a mnoho další elektroniky. Zmíní, jak se dá poměrně jednoduše napíchnout GSM síť přes systém SS7, ale také jak si Česká pošta představuje doručování budoucnosti (spoiler alert: do schránky). Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 2. října od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: