Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Léto skončilo, ochladilo se a naplno se začal projevovat podzim. Ovšem z nebe nepadá jen listí, po dlouhém váhání na nás z vesmíru spadl i Boeing Starliner, o čemž se určitě na této Virtuální Bastlírně leccos dozvíte. Strahovákům spadlo však do klína mnohem více událostí - Raspberry Pi Pico 2 je nyní již dostupné, vyšel firmware ve verzi 1.0 pro Flipper Zero, na trhu se objevila AI kamera s akcelerátorem pro Raspberry Pi 5, ale také se objevily první záběry zbytků ponorky Oceangate Titanic a začaly probíhat analýzy příčin jejího selhání. Kromě takto žhavých novinek jsou tu ale i zajímavá témata ze světa hardwaru.
iFixIt vydal svoji vlastní levnou USB-C páječku včetně powerbanky s regulací teploty, na DefConu se objevily demoboardy s RP2350 určené k jejich glitchování, objevilo se SDR se šestnáctibitovým ADC, ST má novou superlevnou řadu procesorů s jedním velkým ALE a díky Starlinku se nyní údajně dají pasivně odhalovat stealth letouny. Co však ze světa softwaru? Kromě nové verze KiCADu, která již plně podporuje import z EasyEDA Pro tu máme již zmíněný firmware v dlouho očekávané verzi 1.0 pro Flipper Zero, ale také první pokusné verze microPythonu pro Flipper Zero. Strahovští bastlíři objevili také nový open source field solver a free nástroj na kontrolu Gerberů. Jako vždy však dojde i na sekci bizarních zpráviček. Ze sekce bizáru určitě musí Strahováci zmínit jisté technické obtíže, které na blízkém Východě způsobily pagery (kdy jste naposledy viděli pager?), rádia, domovní zvonky a mnoho další elektroniky. Zmíní, jak se dá poměrně jednoduše napíchnout GSM síť přes systém SS7, ale také jak si Česká pošta představuje doručování budoucnosti (spoiler alert: do schránky). Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 2. října od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni Sdílej: