OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Léto skončilo, ochladilo se a naplno se začal projevovat podzim. Ovšem z nebe nepadá jen listí, po dlouhém váhání na nás z vesmíru spadl i Boeing Starliner, o čemž se určitě na této Virtuální Bastlírně leccos dozvíte. Strahovákům spadlo však do klína mnohem více událostí - Raspberry Pi Pico 2 je nyní již dostupné, vyšel firmware ve verzi 1.0 pro Flipper Zero, na trhu se objevila AI kamera s akcelerátorem pro Raspberry Pi 5, ale také se objevily první záběry zbytků ponorky Oceangate Titanic a začaly probíhat analýzy příčin jejího selhání. Kromě takto žhavých novinek jsou tu ale i zajímavá témata ze světa hardwaru.
iFixIt vydal svoji vlastní levnou USB-C páječku včetně powerbanky s regulací teploty, na DefConu se objevily demoboardy s RP2350 určené k jejich glitchování, objevilo se SDR se šestnáctibitovým ADC, ST má novou superlevnou řadu procesorů s jedním velkým ALE a díky Starlinku se nyní údajně dají pasivně odhalovat stealth letouny. Co však ze světa softwaru? Kromě nové verze KiCADu, která již plně podporuje import z EasyEDA Pro tu máme již zmíněný firmware v dlouho očekávané verzi 1.0 pro Flipper Zero, ale také první pokusné verze microPythonu pro Flipper Zero. Strahovští bastlíři objevili také nový open source field solver a free nástroj na kontrolu Gerberů. Jako vždy však dojde i na sekci bizarních zpráviček. Ze sekce bizáru určitě musí Strahováci zmínit jisté technické obtíže, které na blízkém Východě způsobily pagery (kdy jste naposledy viděli pager?), rádia, domovní zvonky a mnoho další elektroniky. Zmíní, jak se dá poměrně jednoduše napíchnout GSM síť přes systém SS7, ale také jak si Česká pošta představuje doručování budoucnosti (spoiler alert: do schránky). Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 2. října od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: