Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Je vaším koníčkem technika? Zajímá vás elektronika, software či věda? Pak je tu pro vás jako každý měsíc Virtuální Bastlírna, na které si můžete s dalšími nadšenci popovídat tak, jako byste seděli společně u piva, avšak online z pohodlí svého domova. Odpadá tak trmácení se sychravým zimním městem plným ucpaných ulic.
Tuto Virtuální Bastlírnu nejspíše strahováci odstartují, či snad přímo odpálí v raketovém stylu. Poví totiž, co se zatím ví o posledním selhání Muskovy Starship. Poněkud méně spektakulární, avšak pro bastlíře podstatnější špatnou zprávou, byly pak poslední kroky Bambu Labs, které se pokusily výrazněji uzavřít svůj ekosystém a spustily tak lavinu nevole ze strany zákazníků. Aby však nabídli i pozitivní zprávy, ukáží, že v českých luzích a hájích, nebo spíše českých industriálních palácích se tvoří 3D tiskárny a že zdaleka nejde jen o tiskárny od Průši. Také se na trh dostala nová, lepší verze spektrálního analyzéru s vyloženě lidovou cenou. Budou samozřejmě i novinky ze světa hardware. Strahováci ukáží, jak fungují barevné einky, které používá nový Kindle a proč vlastně nejde o novinku. Novinkou však jsou nové výkonné řady procesorů od ST s AI akcelerátory, které však mají nejednu mušku na kráse. Seagate a následně i WD vrhli na trh nové pevné disky s kapacitou převyšující 30 TB, avšak zároveň se Seagate potýká s velkým průšvihem, ve kterém má možná prsty Čína, ale možná také distributoři, kteří hledali způsob, jak sehnat disky pod cenou. Pokud jde o software, vrátí se nejspíš na chvíli ke značce Kindle, neboť hackeři opět k nelibosti Amazonu našli způsob, jak umožnit majitelům, aby jejich zařízení bylo skutečně jejich. Pokud by byla řeč o Meshtasticu, můžou bastlíři ukázat i zajímavý fork, který má výrazně použitelnější rozhraní, avšak zatím také výrazné nedostatky. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 5. února od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: