sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou disputací, do které se může zapojit každý.
Mezi novinky mohou strahováci zařadit návrh čínského konsorcia na alternativu k HDMI, která přenese až 480 W (nikoli videa). Vychází nová minor verze KiCADu, pro který existuje ozkoušený workflow a konfigurace pro exporty. Nějakou dobu už má JLC k dispozici nástroj na kontrolu technologických pravidel, který umožňuje trochu nahlédnout pod pokličku výroby. Ze světa HW stojí za zmínku podivné Meshtastic zařízení, které je zároveň bezdrátovou nabíječkou nebo třeba akustický detektor úniků vzduchu, který přímo označí místo úniku. Pro zájemce mohou bastlíři zmínit i zajímavý web pro návrh magnetických systémů nebo simulaci cívek v Blenderu. Objevil se i pěkný "laboratorní zdroj" využívající USB-PD-PPS. Nebo byste si raději postavili vlastní DAB vysílač? Software opět přijde na přetřes - po nedávném faux pas, kdy nVidia rozbila PhysX, raději celé PhysX vydala jako open source. LTSpice má potíže s aktualizacemi starších verzí. Z pozitivních zpráv tu je například knihovna a webový nástroj pro tisk na tiskárnách NiimBot bez použití serverů výrobce. Vznikl nový velice jednoduchý a rychlý formát obrázků QOI, který už má podporu i v nejnovějším GIMPu. Ze světa bizáru pak strahovští bastlíři vytáhnou potíže s objednáváním stackupů PCB u různých výrobců, prozradí jakou impedanci má plátkový sýr nebo proč JLCPCB už není levné pro Ameriku. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 7. května od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: