Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 3.2 (3.2.1967.41) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu. Zdůraznit lze vylepšený obraz v obraze. Nejnovější Vivaldi je postaven na Chromiu 84.0.4147.108.
Tiskni
Sdílej:
- Stackovani tabu (pod jednim "uchem" se schova vice tabu) - dlazdicovani tabu (je mozne v jednom okne mit zobrazene nekolik tabu najednou) - rychle prikazy (F2 klavesa zobrazi dotazokno kde lze prejit na panely/historii, vyvolat akce z menu, poznamky atd) - uspavani tabu - klavesova navigace po strance a/nebo ui - klavesa space na konci stranky provede prechod na next (napr. dalsi stranka vysledku v vyhledavaci) - gesta mysi vcetne jejich vytvareni uzivatelem - desitky klavesovejch zkratek - konfigurovatelne uzivatelem - interni zmeny tematu (baravneho/tvaroveho ) - preskupovani ikon na panelu - stavovej panel - screenshot cele stranky (nejen viditelne casti) - onthefly zmeny zobrazeni stranky pres nekolik prepinacu na liste - sifrovana synchronizace profilu ke kteremu NEma pristup server v citelne forme - postrani panel (navic s moznosti umisteni webpage uzivatelem) - kopirovani textu do poznamek s moznosti pozdejsiho otevreni zdrojove stranky - nahledy listu s moznosti mit zobrazene nahledy vsech otevrenych listu najednou - z search pole na strankce pravou mysi vytvoritelnej vyhledacac - zoom +/- UI rozhrani
ad "odblokovat context menu pokud mu ho webmaster zakazal?" nativne netusim ad duplicity zalozek, ve Vivaldi nevidim, ale to jestli dobre koukam neumi ani firefox bez doinstalovaneho rozsireniano jakkoli
Proc tu jsou vubec zpravicky o nejakych minoritnich a hlavne proprietarnich browserech?https://vivaldi.com/source/vivaldi-source_3.2.1967.tar.xz
All changes to the Chromium source code are made available under a BSD license and can be read by anyone on vivaldi.com/source/.Má se to chápat tak, že zbýlý kód (UI) je dostupným pouze za účelem auditu?
In addition, our UI code is written in plain, accessible code for those who read HTML, CSS and JS. This means that for all practical purposes the Vivaldi source code is available for audit.Odkazy na kod třetích stran.
vivaldi://credits