OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Tiskni
Sdílej:
Mno, stále je to graficky nesrovnatelně lepší, než ty jejich uncanny valley Memoji.
Což teda nevyvrací, že ten grafický motiv Debianu 13 je na úrovni Windows 3.11. Ale to je tak nějak v případě konzervativního Debianu běžným standardem.
Na druhou stranu Debian 13 samotný se zatím zdá být fajn vydáním. Je tam aktuální GNOME 47, aktuální KDE 6.2 a spousta dalšího kvalitního softwaru v aktuálních či dostatečně nových verzích. Pro konzervativnější (či workstation / server) použití to bude na pár let jistota. Možná jen některé specifické funkce týkající se v případě desktopu HDR, které přibydou až v GNOME 48 a KDE 6.3 by mohly chybět, ale možná se Debian dočká jejich backportu.
tetka ukaz i to jak vipadalo debian te dobeNemate cestinu ve skole? Mimochodem vypadal nejak takhle.
Kooperativní multitasking - Řízení si navzájem předávají jednotlivé procesy, je velmi zranitelný. V tomto případě záleží na každé úloze, jak často svým systémovým voláním umožní předat řízení zpět operačnímu systému, aby mohlo dojít ke spuštění jiné úlohy.Tak tohle uměl i ZX Spectrum, a dokonce lépe: https://www.youtube.com/watch?v=0fQ1A_fSOzU Kouzlo téhle hry spočívá v tom, že levý a pravý panel jedou jako samostatné procesy v multitaskingu, navíc se sdílením kódu, což je věc kterou se Wyndejsi nenaučily dodnes!
- Jaký je rozdíl mezi Windowsy 3.1 a 3.11? - Spočítej si to na kalkulačce ve Windows.A dodnes neumí správně ani 1+2*3