OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
HTML5 přineslo lokální úložiště. Webové stránky mají k dispozici několik MB pro uložení dat. Ve webových prohlížečích Google Chrome a Mozilla Firefox je to 5 MB. Stránka filldisk.com si tak může uložit 5 MB dat. Co ale stránky 1.filldisk.com, 2.filldisk.com, ...? Dle doporučení se limit 5 MB vztahuje na všechny stránky pod doménou filldisk.com dohromady. Mozilla Firefox opravdu nepovolí více než 5 MB. Google Chrome, Opera, Safari a Internet Explorer ale klidně zaplní celý disk. Feross Aboukhadijeh to demonstruje na FillDisk.com. Podrobnější informace i s ukázkovým videem na jeho stránkách (The H).
Tiskni
Sdílej:
Pokud tomu dobře rozumím (článku na The H), nejlépe z toho vyšel Firefox, který ono zaplňování ukončí, jakmile se dosáhne limitu, pak Opera, která se zeptá uživatele, zda má ukládání dat pokračovat, jakmile je dosaženo limitu definovaného v opera:config a nejhorší jsou WebKitové prohlížeče a Internet Explorer, které tohle nemají ošetřené nijak.
V téhle souvislosti mi nedává vůbec smysl přechod opery na WebKit.
Firefox to má ošetrené lepšie, takže je otázne, prečo nepoužili ako jadro Gecko.Možná proto, že při posuzování jaké jádrou použít hrály opravitelné bugy/featury jen malou roli?
*pc2005 si bere svůj nibble a odchází v záři zapadajícího slunce*LOL
P.P.S. Funguje ještě .tk ? I když teďka si skoro každej může koupit vlastní doménu první úrovně. 5MB pro stát bude stačit každýmu.Mno, nevim jak ted, ale tedha to bylo tak, ze zadarmo slo o stranku s iframe, takze obsah byl na jine domene, nez .tk.