Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Brendan Eich, mj. autor JavaScriptu a několikadenní CEO Mozilly, představil v lednu 2016 webový prohlížeč Brave (Wikipedie, GitHub). Dnes byla vydána verze 1.0 tohoto webového prohlížeče. K dispozici jsou také balíčky pro Linux.
Tiskni
Sdílej:
(zřejmě proto, že má blokovač reklamy nativně zabudovaný, ne jako rozšíření, navíc o dost lépe funguje, neznefunkčňuje stránky jako rozšíření)Asi tak jako funguje Ghostery, o kterym jsem psal tu, podstatna cast
Ghostery je nastroj spolecnosti Evidon, on opravdu blokuje a misto cizich trackeru umistuje svuj. Tezko se jeho cinnost popisuje, ale dela to v zajmu reklamnich firem, ktery si jeho sluzby plati. Tim ze ho pouzivas, nedostanes premiovy obsah z webu, zkratka uvidis jen omezeny obsah, provozovatel webu pozna ze doplnek pouzivas, protoze on ji da echo bud tim ze zablokuje prvky ktere si web hlida aby poznal ze na druhe strane je nejaky blokator (web nepozna jaky, zpravidla uvedede Adblock) nebo jak uz jsem psal je klientem Evidonu a ma jeho skripty u sebe a ty hlidaji jak blokator tak maji tzv cookie ochranu (consent), bez jeho odsouhlaseni zase uvidis jen omezeny obsah, pokud souhlasis s ujednanim nasypeti cast sledovacu od provozovatele webu a neco od klientu Evidonu samozrejme si stale hlidaji jestli neni pouzity nejaky blokator. Mimochodem firma je clenem https://www.betterads.org/ slogan znamena lepsi zisky z reklamy.
Maly datail neni clenem, projekt zalozila Do jeji cinnosti sice nevidim, ale staci mi zaklad co jsem si o jejich zajmech precetl na ruznych blozich reklamnich asociaci. Zhruba pred mesicem jsem ho zkousel s vyplym ublokem ale zapnutym ublok logovanim, treba na webu nyt.com, na webech tronc.com, na webech od CBS, a treba na webech Ziff Davis, .. pres Tor s US IPs.