Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Wikipedia zvažuje změnu licence na Creative Commons CC-BY-SA. Tento přechod umožňuje nový odstavec v nyní používané licenci GNU Free Documentation License 1.3. Hlasování se může účastnit kdokoliv, kdo provedl alespoň 25 úprav stránek na Wikipedii, a to až do 3. května.
Tiskni
Sdílej:
proc fuj?
Tak to dopadá, když je licence moc otevřená :(. Naštěstí to není hnus typu BSD & spol...
Kdybys o tom věděl aspoň maličko, tak bys nevyplodil ten post na kterej jsem původně nechtěl radši ani reagovat.
1) FSF to umožnila na základě žádosti Wikimedia Foundation, alespoň podle odkazovaného článku.
2) Nazývat všechny volnější licence než GPL/LGPL/GFDL (jako například BSD) hnusem... to mi přijde hodně pod úroveň. Jako autor se přece můžu rozhodnout svoje dílo dát k dispozici volněji než pod některou licencí FSF a ani mi nepřijde, že by na tom bylo něco nemorálního (či hnusného).
Prostě se rozhodnu, že nechci použití svého díla omezovat tolik a nabídnu ho ostatním s méně omezujícími podmínkami.
Přechod na Creative Commons u wikipedie považuju za skvělý nápad :D. Fakt mě potěšili.