Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Vyšlo Wine 1.3.12. Přináší první kroky v integraci s DOSBoxem, winemenubuilder podporuje vícero velikostí ikon a vylepšení se dočkal i prohlížeč nápovědy.
Tiskni
Sdílej:
Navíc pokud lze rozeznat dosovou aplikaci od win aplikace ještě před jejím spuštěním, bylo by vhodné to spíše zavést do systému (třeba do MIME typů).Spoznať sa to dá (exe súbor s DOS programom má len MZ hlavičku).
Co se týče Wine, vidím spoustu jiných míst, kterým je potřeba věnovat větší pozornost. Např. by bylo vhodné spíše umožnit integraci Wine s Linuxovými aplikacemi tak, aby tam, kde je to možné šlo předdefinovat a použít nativní linuxový software místo Wine/windows ekvivalentů (třeba při kliknutí na odkaz ve win aplikaci, by se u mě spustila Opera nainstalovaná v Linuxu a zobrazila požadovanou stránku, místo win Javy použít tu co mám již v systému, místo .NET umožnit použití linuxového Mono, atd..)Minimálne niektoré aplikácie (nechcú sa mi testovať úplne všetky) používajú predvolený webový prehliadač v systéme (pravdepodobne sa použije vždy vtedy, keď sa použije klasická open funkcia na "otvorenie" webového odkazu).
A když už jsem u toho, překopat a rozšířit by potřeboval třeba i samotný program winecfg, navíc nějak mi hlava nebere, proč se na jednoduché utility pro wine používá čisté wine API, když by se mnohem pohodlněji daly psát třeba za pomocí FoxToolkitu, který lze dobře přeložit pod Wine a aplikace pod ním napsané tam fungují naprosto spolehlivě....A WinHelp naprogramujú v Gtk+, Notepad v Qt...?
Nevím, nechci kazit všeobecné nadšení svým remcáním, ale mě tahle novinka moc zrovna nenadchla. Spíš mě připadá jako zabývání se zbytečnostmi a rozšiřování již tak dost rozsáhlého projektuAk píšeš o tom integrovaní s DOSBox, tak je to len pár riadkov kódu a robí to presne to, o čom si písal vyššie (a teda ak Wine nevie spustiť DOS program, použije sa systémový DOSBox).
Minimálne niektoré aplikácie (nechcú sa mi testovať úplne všetky) používajú predvolený webový prehliadač v systéme (pravdepodobne sa použije vždy vtedy, keď sa použije klasická open funkcia na "otvorenie" webového odkazu).Máš pravdu, zkoušel jsem to teď na CodePadu, a opravdu to fungovalo. Když jsem to zkoušel minule a před tím tak to nefungovalo (myslím, že se jednalo o nějaké hry v oknech). Nicméně nevím, kde ta nastavení bere, protože u mě otevírá všechny typy odkazů a adres v Konqueroru. Nevím, jestli je to možné nějak změnit, jak bude chvilku čas mrknu do registrů (u mě by měla být pro "http" Opera a pro "mailto" thunderbird.)
A WinHelp naprogramujú v Gtk+, Notepad v Qt...?Ne, tak to myšleno nebylo. Vybrat jeden funkční toolkit a v něm ty utilitky tvořit. ;) Já navrhuji FoxToolkit, protože vím, že skvěle funguje jak na Linuxu, tak ve Wine i Windows (včetně bezproblémové kompilace samotné knihovny. Navíc je velmi jednoduchý, neobsahuje mraky zbytečností.)
Ak píšeš o tom integrovaní s DOSBox, tak je to len pár riadkov kódu a robí to presne to, o čom si písal vyššie (a teda ak Wine nevie spustiť DOS program, použije sa systémový DOSBox).Ano, ale myslím, že by to šlo dělat lépe. Nevím např. proč by si mělo Wine před každým spuštěním Dos aplikace zjišťovat zda je přítomný Dosbox. Tohle by měl být problém systému a jeho uživatele. Jak jsem psal výše - Dosové aplikace na systémové úrovni asociovat s Dosboxem a Wine by pak žádalo o spuštění dosové aplikace systém a o nic dalšího se nestaralo. Navíc je otázkou jak v budoucnu ten kód nabude. Ve zprávičce se píše, že jsou to první kroky. Myslím, že Wine by se samo Dosovými aplikacemi jako takovými už zabývat nemělo, maximálně umělo spouštět a obsloužit win. programy komunikující pře příkazovou řádku.