Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vykasat plachty a vyplouváme. Dnes startuje 3. kolo studentské programátorské soutěže RedBot. Tentokrát se hraje modifikovaná verze hry Lodě. Moře je klidné, vaše flotila čeká na rozkazy. Nikdy nevíte jesti váš protivník nekotví už za nejbližším obzorem.
Tiskni
Sdílej:
v normalnich lodich svoje lode nemuzes sestrelit, moje a protivnikovy lode jsou na samostatnych plochach. je ovsem pravda, ze jsem ze zadani nepochytil zda je to tak i zde, nebo jsou obe lodstva na jedine plose a muzu tak zabit i svoji lod. to uz by pak ohnostroj nebyl tak vyhodny.No... pokud se držím držet striktně pravidel na tom webu, tak tam nepíšou nic o tom že nemůžeš zasáhnout vlastní loď. Navíc by musely specifikovat jak se v takovém případě bude chovat takové torpédo (bude "ignorovat" vlastni loď a poletí dál?). A podle toho obrázku u ohňostroje a textu za ním my taky vyplývá, že musím počítat s tím, že jestli jej budu odpalovat z větší lodě, tak si můžu dát nějaký ten zásah...
je to pekne hracka, skoda, ze si nemuzou zahrat i nestudentiBohužel ne všichni studenti si budou moci zahrát, protože v pravidlech se mimojiné píše:
Každá strategie musí na standardní výstup odpovědět do 2 sekundTakže studenti mající zkušenosti pouze s Javou jsou automaticky mimo hru
Takže studenti mající zkušenosti pouze s Javou jsou automaticky mimo hruPokud je to vtip tak ok, pokud to myslis vazne tak - ucastnil jsem se nejmenovane souteze kde muj java program vracel vysledky do sekundy a programy jinych ucastniku v jinych jazycich nekoncily za 15 minut. V tomhle pripade by bylo neco spatne kdyby to chroustali vic nez 100ms.
http://www.psika.cz/files/redbot/random.cpp
Překládá se takto:
g++ --std=c++0x random.cpp -o randomPracovně mé strategii říkám "blitzkrieg", protože na začátku dělá na ploše solidní bordel (bomby, torpéda i nějaké ty prskavky), ale s koncovkou je to už o něco horší. Nemá dokonce ani žádnou pojistku před sebevraždou
1.game -> me = 25 , opp = 6 2.game -> me = 25 , opp = 8 3.game -> me = 25 , opp = 4 4.game -> me = 25 , opp = 7 ... 198.game -> me = 25 , opp = 4 199.game -> me = 25 , opp = 6 200.game -> me = 25 , opp = 6 GAME STATISTICS - games count: 200 - points: me = 5000 , opp = 1213 - wins: 200 - losses: 0 - draws: 0 - max win points = 25 - max loss points = 13 - rounds max = 43 - rounds min = 25 - rounds avg = 33.87 - rounds = 6774Našel jsem zároveň nepodstatnou chybu ve vyhodnocovacím programu (nehlásí potopené lodě) a ve strategii strilej.c (chybná randomizace).