Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
Tiskni Sdílej:
Tak místo aby se stát zeštíhloval, zákony zjednodušovali, tak se serou do dalších věcí, do kterých jim nic není.Tohle je alespoň částečné zeštíhlení jak ho chápou libertariáni - sníží se zdanění.
By mě zajímalo, kolik těch poslanců co o tom rozhodovali, by dokázalo popsat princip blockchainu.Podle mě tohle musí fungovat nějak jinak. Poslanci hlasují něco o povodních, pak jestli se mají kácet kůrovcem napadené stromy na Šumavě, potom o jaderných elektrárnách, pak o potratech, pak o tom, jak velké tresty mají být za jednotlivé trestné činy, pak o tom, nakolik se má omezit množství pesticidů v potravinách, pak něco o covidu, pak o daních… IMHO je nemožné, aby jeden člověk rozuměl všem těmto komplikovaným tématům, a to i v případě, že by tam fakt sedělo 200 chytrých lidí, a ne to, co tam bývá teď. Nebo máš standardy na porozumění hlasovaných témat nastavené tak, že tomu fakt lze rozumět? Protože to máme "popsat princip blockchainu", "popsat ekologické interakce kůrovce", "popsat vliv metyletylhexabarbamátu na lidské zdraví" atd. Částečně z toho lze vybruslit tím, že prohlásíme, že stát tyto věci nemá řešit - Šumava bude soukromá, a korporace, co ji bude vlastnit, si bude rozhodovat, jestli tam bude prales, nebo postaví chemičku; limity na škodlivé látky v potravinách nebudou v zákonech, ale budou existovat nezávislé organizace, které normy stanoví, a výrobci a spotřebitelé si vyberou, kterými se budou řídit. Ale podle mě to nestačí - jednak i tak je "nutně centrálních/státních" témat dost, jednak tohle jenom přesune to rozhodování na soudy: Kevin se bude soudit s výrobcem potravin, že v kokosu bylo 15mg/kg metyletylhexabarbamátu, že mu to poškodilo zdraví, a že chce odškodné - a stejně musíš rozhodnout, jestli toto je škodlivé množství. Do řízení o privatizaci Šumavy se přihlásí 5 firem s různými podmínkami a musíš rozhodnout, které to dáš - a za pár let přijde k soudu zemědělec co je "po větru" s tím, že firma Šumavu špatně spravuje, lítají z toho paraziti a prach a zemědělcovi to poškozuje úrodu. Ale tak dobře, tak tohle uděláš, a pak si v diskuzi na AbcLinuxu přečteš, že to je příšerné, protože se přesunula moc z rukou alespoň-imaginárně-volených poslanců do rukou "vládou jmenovaných" soudců a "nikým nevolených" soudních znalců.
hlasují něco o povodních, pak jestli se mají kácet kůrovcem napadené stromy na Šumavě, potom o jaderných elektrárnách, pak o potratech, pak o tom, jak velké tresty mají být za jednotlivé trestné činy, pak o tom, nakolik se má omezit množství pesticidů v potravinách, pak něco o covidu, pak o daních… IMHO je nemožné, aby jeden člověk rozuměl všem těmto komplikovaným tématům, a to i v případě, že by tam fakt sedělo 200 chytrých lidí, a ne to, co tam bývá teď.
navíc neni žádná zaruka že tomu ten člověk rozumí ikdyž je experťem toho danýho oboru, hezká ukázka sou profesoři medicíny 'pantáta bezroušek' prymula (ANO) nebo vlasta válek (TOP09) kterej napřiklad nebyl skoro rok schopnej sehnat antibiotika a pak na mimořádnejch tiskovkách s uplně vážným xiftem radil lidem misto léků užívat bylinky :D
to nám řiká že víc lepčejší politik by byl člověk kterej je spíš víc schopným manažerem než experťem nějaký konkrétní problematiky řízenýho voboru aže víc duležitější lická vlastnost pro zastávání nějaký děsně moc moc duležitý veřejný funkce než rozumět bambillionu všech různejch věcí najednou je víc lepčejší si pokaždý sehnat k těm všem různejm x tematům podklady vod lidí co tomu rozuměj, umět si sestavit team lidí a menovat asistenty/naměstky třeba i podle jinýho kriteria, napřiklad právě podle tědlectěch tzv. domenovejch znalostí, než třeba podle toho že je ve volbách překroužkoval jejich koaliční partner aže by jinak ty lidi skončili někde na dávkách ....anebo 'na dávkách' :P :P
noa na votázku, jestli těmadlenc kličovejma vlastnostma pro zastavani nějaký veřejný funkce spíš víc disponujou lidi který třeba ani nevěděj kolik má kráva žaludků, nedovedou z hlavy vymenovat všecky planety týdlectý hvězdný soustavy nebo jim příde jako zajimavej nápad lidi vočkovat dezinfekcí nicmééééně mimo politiku byli tyhle lidi schopný vybudouvat miliardový imperia a ty vosobně poměrně uspěšně řidit, nóó a nebo jestli těma vlastnostamama disponujou spiš nějaký profesoři a bakaláři politologie, užvaněnej učitelskej sbor vod ropušana až po beka, loutky píáristů od spolunistů a další kreatury z tohodlenc našeho legračního panoptikalního chlívka 'liberální demokracie' za kterejma za všema nebyl, neni a ani nikdy nebude žádnej relalnej vodvedenej kus práce a naopak se budou politickejch koryt zuby nechty držet páč jim todlecto přectírání práce ve veřejný službě umožňuje maskovat jejich totální neschopnost a nepoužitelnost v praktickým světě, myslimže vubec nemusim vodpovidat :D ;D
disclaimer nijak extra třeba tomu báboj nefandim páč zastává politiku se kterou se ňák moc teda jako neztotožňuju nicmeně za neschopnýho člověka ho nepovažuju :D
Nebo máš standardy na porozumění hlasovaných témat nastavené tak, že tomu fakt lze rozumět? Protože to máme "popsat princip blockchainu", "popsat ekologické interakce kůrovce", "popsat vliv metyletylhexabarbamátu na lidské zdraví" atd.
taky se ty poslanci mužou zdržet hlasování, myslimže věčina soudnejch lidí nekecá do věcí vo kterejch si myslej že jim nerozuměj :D ;D
Ale tak dobře, tak tohle uděláš, a pak si v diskuzi na AbcLinuxu přečteš, že to je příšerné, protože se přesunula moc z rukou alespoň-imaginárně-volených poslanců do rukou "vládou jmenovaných" soudců a "nikým nevolených" soudních znalců.
počet grétou volenejch poslanců se v parlamentu nachází právě těď přesně 0, nóó takže čistě sobeckým pohledem by zničení 'politickýho aparátu nepřítele' pro mě znamenalo posileni mý vlastní moci nad veřejnejma věcmama takže nvm proč by mi to jako mělo vadit :O :P :D ;D
A vy jste kdo?—Václav Klaus
Proč lžeš?—Petr Tomeš
Radovan: Prý …Člověče, to s tebou nechcou chlapi na pivo, že ty hospodské výlevy ventiluješ tady?
Chápu, že Windows 10 je lepší než ťukání na psacím stroji v roce 1950 a produktivitu to nepochybně zvyšuje. Ale že by to zvýšilo o milimetr produktivitu české ekonomiky oproti Windows s číslem 9? Zvýšení nula, efekt nulový.
—Václav Klaus