Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Craig Loewen se na blogu Microsoftu rozepsal o zářijové aktualizaci Windows Subsystému pro Linux (WSL) aneb o předběžném vydání 2.0.0. Nové experimentální vlastnosti (autoMemoryReclaim, sparseVhd, networkingMode, dnsTunneling, firewall, autoProxy) představil také na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Not sure if trolling or just stupid. Pro srovnání: u rezidentních trollů si tím jistý jsem.
Wayland zde nijak nehodnotím.
Takže troll a ani ne moc bystrý.
Kromě Fedory je na výběr mnoho jiných distribucí, popř. desktopových prostředí. A to navíc odstranění X11 sezení GNOME/Plasmy z Fedory je teprve toliko návrh pro vydání příští rok; tzn. uživatelé mohou klidně X11 na Fedoře s GNOME či Plasmou používat ještě rok, ne-li déle, aniž by museli přecházet někam jinam.
Obvykle se očekává, že o ovladače k hardwaru se stará dodavatel, v dobrém i zlém. Nvidia má z nasazení na Linuxu příjmy, tak ať se stará, nebo ať zveřejní specifikace. Nouveau to ocení, ačkoliv jeho správce z Red Hatu zrovna skončil.
Když už nevyvíjejí obecně v upstreamu. Což je také rozdíl oproti Canonicalu a jeho in-house projektu Mir, zatímco Wayland spadá pod freedesktop.org.
Korporátní simp by mohl rozumět korporátním prioritám. Cha! Mohl, ale nemusel!
Nvidia dělá ovladače pro nasazení, ze kterých má příjem, takže linuxové zatím hlavně servery. Až bude mít desktopový RHEL implicitně jen Wayland bez možnosti X11 sezení, předpokládám, že si to Red Hat s Nvidiou vyřeší.
Mezitím Wayland je z podstatné části korporátní projekt… a ani ne pro desktop, nýbrž různé embedded věci.
A uživatel desktopu ho může celkem bezpečně ignorovat. Celým tímhle vláknem se táhne motiv, co se diskutuje ve Fedoře a možná nastane příští rok. Pokud o to někdo nestojí, klidně může nepoužívat Fedoru. Od toho ty různé distribuce jsou.
kto brani vyvojarom aspon casti nadalej nie len udrzovat ale aj pridavat featury do xiekNikdo. Akorát nechcou. Případ uzavřen.
presne tenhle middleground poskytuje ... wait for it .. macosJá jsem teda viděl macOSáře dobastlovat spousty aplikací, které uživatelé Linux a většinou i Windows normálně mají: třeba Xilinx ISE/Vivado a GNU Radio. CAD co aktuálně používáme v práci (CST Studio) je taky jenom na Windows a Linux (ale člověk co s tím dělá je windowsák a já který to občas servisuje jsem linuxák, takže jsme to nemuseli na macOS nijak znásilňovat); v „profesionálních“ firmách kde nemají KiCadové fundamentalisty (jako jsem já) zase často používají Altium (Windows-only). Naši konstruktéři pro změnu kreslí v SolidWorks, což je taky Windows-only.
Gnu radio je normalne dostupne pro macos, ze neni ve store neni problem macos.Teď už ano, dříve nebylo.
linux desktop pro takove to domaci nenarocne nemultimedialni fungovaniNebo třeba pro embedded a FPGA vývoj ;) (ne že bych zrovna já u FPGA uměl víc než mírné editování stávajících designů)