Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
ZFS on Linux, tj. implementace OpenZFS na Linuxu, byl začleněn do Debianu. Verze balíčku zfs-linux je 0.6.5.6 a k dispozici je zatím pouze v unstable verzi. O den později vydali vývojáři ZFS on Linux verzi 0.6.5.7 (zfs-announce, GitHub). Ta opravuje několik chyb a řeší například kompatibilitu s Linuxem 4.5 a 4.6.
Tiskni
Sdílej:
Vec sa ma tak, ze ono si vies bez vacsiej namahy uzit ZFS aj pod linuxom. (Zvlast teraz, ked je priamo v balickoch Ubuntu, Debianu a podobne) Tiez zalezi ako velmi ti zalezi na rychlosti - ono to zas nie je _take_ pomale ze by to bolo nepouzitelne. Ked k tomu pridas dalsie poziadavky tak moze byt naopak jednoduchsie pouzit ZOL namiesto FreeBSD.Upřímně řečeno, pro mě GNU/Linux neznamená jen tu druhou část, ale i tu první. A pokud RMS, tvůrce GPL, tvrdí, že to není kompatibilní, tak to tak cpát nebudu, zvlášť za situace, kdy vlastně neexistuje překážka, která by mi bránila to používat nativně. (ZFS jsem testoval na freebsd ještě před tím, než jsem se nakonec před 5 lety rozhodl pro btrfs.)
Napriklad ja ZFS celkom spokojne vyuzivam ako backend storage pre NAS a vsetky sluzby nad tymi datami (samba, AFP, Plex a ine) bezia v individualnych docker kontajneroch, takze su pekne oddelene. Rychlost pre mna nikdy nebola v tejto konfiguracii problem.Aktuálně taky tak. Používám to jako iSCSI target nad zvol, což mi přijde koncepčně čistější řešení než to mít v souboru na jiném fs. (Na linuxu nemám žádné místo pro LVM, vše je v btrfs - iscsi nad souborem nad btrfs sice v pořádku funguje, ale z hlediska čistoty návrhu mi to moc nevonělo.)
A pokud RMS, tvůrce GPL, tvrdí, že to není kompatibilní, tak to tak cpát nebuduNení to kompatibilní, pouze pokud někdo chce distribuovat binární formu. Stáhnout si balík se zdrojáky a automatickým udělátkem, které je přeloží, je licenčně v pořádku.