Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
ZFS on Linux, tj. implementace OpenZFS na Linuxu, byl začleněn do Debianu. Verze balíčku zfs-linux je 0.6.5.6 a k dispozici je zatím pouze v unstable verzi. O den později vydali vývojáři ZFS on Linux verzi 0.6.5.7 (zfs-announce, GitHub). Ta opravuje několik chyb a řeší například kompatibilitu s Linuxem 4.5 a 4.6.
Tiskni
Sdílej:
Vec sa ma tak, ze ono si vies bez vacsiej namahy uzit ZFS aj pod linuxom. (Zvlast teraz, ked je priamo v balickoch Ubuntu, Debianu a podobne) Tiez zalezi ako velmi ti zalezi na rychlosti - ono to zas nie je _take_ pomale ze by to bolo nepouzitelne. Ked k tomu pridas dalsie poziadavky tak moze byt naopak jednoduchsie pouzit ZOL namiesto FreeBSD.Upřímně řečeno, pro mě GNU/Linux neznamená jen tu druhou část, ale i tu první. A pokud RMS, tvůrce GPL, tvrdí, že to není kompatibilní, tak to tak cpát nebudu, zvlášť za situace, kdy vlastně neexistuje překážka, která by mi bránila to používat nativně. (ZFS jsem testoval na freebsd ještě před tím, než jsem se nakonec před 5 lety rozhodl pro btrfs.)
Napriklad ja ZFS celkom spokojne vyuzivam ako backend storage pre NAS a vsetky sluzby nad tymi datami (samba, AFP, Plex a ine) bezia v individualnych docker kontajneroch, takze su pekne oddelene. Rychlost pre mna nikdy nebola v tejto konfiguracii problem.Aktuálně taky tak. Používám to jako iSCSI target nad zvol, což mi přijde koncepčně čistější řešení než to mít v souboru na jiném fs. (Na linuxu nemám žádné místo pro LVM, vše je v btrfs - iscsi nad souborem nad btrfs sice v pořádku funguje, ale z hlediska čistoty návrhu mi to moc nevonělo.)
A pokud RMS, tvůrce GPL, tvrdí, že to není kompatibilní, tak to tak cpát nebuduNení to kompatibilní, pouze pokud někdo chce distribuovat binární formu. Stáhnout si balík se zdrojáky a automatickým udělátkem, které je přeloží, je licenčně v pořádku.