Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Představenstvo konsorcia Linux Foundation tvoří aktuálně 16 ředitelů. Karen Sandler si v září na konferenci Linaro posteskla, že by bylo dobré, aby v představenstvu byl také zástupce komunity a řekla (YouTube), že je ve stanovách Linux Foundation uvedeno, že v představenstvu mohou mít 2 své zástupce také individuální členové Linux Foundation a pravděpodobně se bude do představenstva snažit dostat. V pondělí 18. ledna na svém blogu kandidaturu potvrdila a podivila se, že stránka popisující volební proces již neexistuje. S vysvětlením přišel Matthew Garrett v příspěvku na svém blogu. V pátek 15. ledna byly stanovy Linux Foundation změněny. Z individuálního člena se stal individuální přispěvatel a možnost volby zástupce komunity byla ze stanov vyhozena.
Tiskni
Sdílej:
Hehe, byval jsem hrdy smejd
konkrétně zdarma se zdrojáky pro všechny a to na jakýkoli včetně komerčního účelu.Moc nevěřím, že by něco změnilo, že by nějaký blob se stal otevřený, kdyby v té organizaci byl nějaký komunitní zástupce (Ian Murdock třeba). Proč by vůbec měl, google tam má své věci, aby mu s jádrem fungovaly musí přispívat i do veřejné části z které pak můžou profitovat všichni, jinak by mu blob za chvili nemusel fungovat ale za to musí určitě i platit.