Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Virus Skynet, který napadal zařízení od Ubiquiti, má nového nástupce: zranitelnost Motherfucker. Využívá chybu ve webových službách, což má za následek úplnou kontrolu nad zařízením. Tato zranitelnost by měla být opravena ve firmware verze 5.6.4. Po upgrade je doporučována změna hesla.
Tiskni
Sdílej:
Sice troska neskoro, ale doplnim nejake info.
U nas v robote mame dva kusy PowerBeam PBE-5AC-300 pre prepoj k jednej malo podstatnej budove. Pre tieto AC varianty je najaktualnejsia verzia FW 7.2 z februara 2016, kde mam overene, ze je chyba opravena. Podla changelogu vsak chybu z opisom "Vulnerability via HTTP(s) allowing remote access to unauthenticated users" opravili uz vo ver. 7.1.3 z jula 2015, cize sa jedna dokonca o viac ako pol roka staru chybu!
Divim sa, ako je mozne, ze pre M-kove zariadenia to opravili az v aprili tohoto roku a navyse s tym uzasnym popisom opravy "Some vulnerability/security changes". Nuz ale za tie ceny by som asi vela chcel...
iptables -A INPUT -p tcp --dport 80 -j DROP iptables -A INPUT -p tcp --dport 443 -j DROPSoubor musí být spustitelný a zapsání konfigurace...
chmod 755 /etc/persistent/rc.poststart cfgmtd -w -p /etc/pak už jen reboot, nebo spuštění souboru.
Proboha, kdo ty názvy vymýšlí? Uvědomujete si, že obdobně v češtině by se to jmenovalo třeba "zranitelnost Kozomrd" nebo "zranitelnost Pračůrák" a četli bychom si o tom na blogu CESNETu nebo CZ.NICu?
New: Disable custom scripts usageNo to je báječné vylepšení aneb jak s vaničkou vylít i dítě.