Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pokud jste David Watzke, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Moje domovská stránka: http://www.watzke.cz/
O mně:
Jsem asi vcelku typickej linuxák - ve všem se hrabu. Mám rád C++ a Qt framework, sem tam něco naprogramuju (zpravidla to pak i zveřejním pod GPL). Taky slušně ovládám skriptování v Bashi. V Bashi jsem se vlastně učil základy programování, než jsem se začal pokoušet pochopit pointery
Tady na AbcLinuxu jsem (byl) docela aktivní. Jsem autorem více než 50 článků a správcem (zpráviček, článků, diskuzí, ... vlastně už všeho ).
Když jsem poprvé přivoněl k informatice, používal jsem Windows 98 (2001), pokračoval jsem přes Windows XP (2004?) a pak jsem díky kámošovi přešel na Gentoo Linux (2005, tehdy s kernelem 2.6.12). S Gentoo jsem vydržel 5 let, pak jsem soukromě začal používat Arch Linux (2010, od 2.6.33) všude kde to šlo (hlavní motivací pro změnu bylo pořízení notebooku kvůli odchodu z domova na VŠ koleje) a později jsem se na desktopu k Gentoo vrátil, nicméně na noteboocích stále provozuji Arch a postupně ho šířím mezi kamarády a známé. Z praxe mám zkušenosti se správou Debianu a CentOSu na stovkách serverů.
Studoval jsem Softwarové inženýrství na FEL ČVUT, kde jsem v roce 2013 získal titul Bc. Od půlky roku 2011 mě živí správa Linux serverů a všechno co k tomu patří. Aktuálně pracuju jako linux admin pro Avast a nemůžu si to vynachválit
Rok narození: 1991
Bydliště: Praha
Země: ano
Linux používám od roku: 2005
Patička: “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
Datum registrace: 1. 8. 2005
Skóre: 74