Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Tak otázka je, co to znamená "používáte". Mám systém s Archem, který od roku 2006 (nebo od konce roku 2005) nebyl přeinstalovaný a je stále aktuální, ale jak tak postupně mizí podpora pro 32 bitů, asi toho nechám, protože každá záliba má své meze, pokud překročí rozumný časový rozpočet.
Huh? Proč bych si kompiloval celý systém? Arch je přece binární distribuce, kde si nainstaluju binární balíčky. Sice si můžu něco zkompilovat z ABS nebo AUR (pomocí yay
třeba), ale šíleně dlouho to trvá. Dnešní GCC na 15 let starém procesoru neběží moc rychle. Ze spousty balíčků v AUR se podpora 32-bitových systémů pomalu vytrácí.
Jo, mám jedno cca 15 let staré HáPéčko (HP), jako fakt dobrej držák. Ale používám ho už jen 1-2 krát do roka, když něco "nebezpečného" testuji (provádím). Jo, to PC je 32 bitové.
73% v roce 2019 nějakým způsobem stále na PC používá 32b programy.
73 procent respondentů ankety… to tvrdí. :-)
Na druhou stranu, já třeba odpověděl že ne a až dodatečně jsem si uvědomil, že pořád mám ve virtuálu 32-bitové Windows XP, ve kterých si jednou za čas pouštím aplikaci pro aktualizaci map do TomToma. Takže bych vlastně měl taky odpovědět že ano.
Steam, jako platforma, nemůže být problém přepsat jednak na 64b (i na Win je - částečně - 32b) a taky nativně na linux.Ale vždyť Steam na Linuxu nativně je, jen bohužel stále 32 bit (a nativní Linuxové hry které nabízí jsou z nemalé části taky 32 bit binárky) Pro mě byl první ranou pro Dualboot právě nativní Steam a nativní hry, druhou ranou integrace Wine (resp. Protonu) do Steamu a poslední ranou to, že mi pod Wine běhá Fusion 360.
dpkg -l | grep i386
MS-DOS executable, MZ for MS-DOS
Tiskni
Sdílej: