Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »zoufalá snaha leštit okna na zhroucené budověTo je pravda. Ale nevylučuje se to s pomocí jednotlivcům. Vyleštíš-li pár oken, barák sice se nepřestane rozpadat, ale pár lidem umožníš, aby na ně svítilo slunce. Safra, to je poetika... prostě nemusíš spasit celý stát, ale pomůžeš jedné vesnici vyléčit spalničky. Třeba.
místní vláda, která to jednak má za povinnost (jak se domnívám) a měla by k tomu mít nejlepší předpoklady ze všech možných kandidátů.Nezřídka bývá místní vláda a) v rozkladu a neakceschopná; b) zkorumpovaná; c) odmítavá. Nebo různé kombinace těch tří možností. Případně pod nátlakem vlády nějakého mocnějšího státu, který si žádnou pomoc pro postižený stát nepřeje (Čečensko).
To je pravda. Ale nevylučuje se to s pomocí jednotlivcům. Vyleštíš-li pár oken, barák sice se nepřestane rozpadat, ale pár lidem umožníš, aby na ně svítilo slunce. Safra, to je poetika... prostě nemusíš spasit celý stát, ale pomůžeš jedné vesnici vyléčit spalničky. Třeba.Což nic nemění na tom, že mi to přijde dost neefektivní a nesystémově k ničemu… Nejde o můj dobrý pocit, ale o to, že by se tak mohl vyřešit nějaký problém, nicméně charity pracují právě s tím prvním.
Nezřídka bývá místní vláda a) v rozkladu a neakceschopná; b) zkorumpovaná; c) odmítavá. Nebo různé kombinace těch tří možností. Případně pod nátlakem vlády nějakého mocnějšího státu, který si žádnou pomoc pro postižený stát nepřeje (Čečensko).Na to jsem už dokonce odpověděl
Nejde o můj dobrý pocit, ale o to, že by se tak mohl vyřešit nějaký problém, nicméně charity pracují právě s tím prvním.Takže radši než pracovat s aktuální a reálnou situací je lepší nedělat nic a čekat, až se to nějak vyvrbí?
Charity jsou důkazem, že něco nefunguje jak má.Hned jsem se také ptal po logice... Nerozumím tomu, proč lidem neprospět prostřednictvím charity, když to jejich vláda nemůže/nechce zařídit sama. Na spoustě míst nefungují věci tak, jak by měly. Proto se tam snaží pomáhat charity. V čem je chyba? Snaží-li se charita nepříznivý stav napravit, proč se ti to nezdá? (Ponechávám stranou zkorumpované charity apod.)
Ve velkém bych to viděl jako špatné. Pokud by si tolik lidí myslelo, že by měli na tom být sirotci lépe, pak by to měl zařídit právě ten stát.Ale to jsi špatně pochopil. Když nějaký jednotlivec koupí sirotkům každému hračku navíc, neznamená to, že když se do toho vloží charita (a bude tedy více peněz), koupí se sirotkům každému zlaté hodinky. Neboli nejde tu o to, že by se stát špatně staral (je to jen příklad - co já vím, možná se skutečně špatně stará...), ale o to, že někdo chce prckům přilepšit nad rámec té státní péče. Organizace/charita je prostředníkem, kterého mohou lidi využít, aby nemuseli sami zjišťovat, který kojenecký ústav (nebo jiné zařízení podobného rázu) by mohlo těžit z takové pomoci. Charita tu pomoc (a nemusí být jen finanční, může jít třeba o dobrovolnou práci) rozdělí mezi více příjemců. Jde o to, že taková organizovaná charita lidem usnadní páchání dobrých skutků. Zařídí pro ně potřebné papírování (nebo ho úplně odbourá), navrhne vhodný cíl štědrosti atp.
Státní komunismus jsme už zrušili a odsoudili, tak nevím proč bychom si měli platit soukromý.Tak tohle je velké nepochopení. Charita je úplným opakem komunismu. V komunismu by se měl každý mít přiměřeně dobře a za to by měl "platit" takovým množstvím práce, které je schopen zvládnout. Je to samozřejmě kravina, protože každý chce dělat co nejméně a mít se co nejlépe. Charita se sice také snaží dosáhnout toho, aby se "ostatní" měli lépe, ale nedělá to srážením těch schopnějších/šťastnějších na společnou úroveň s těmi "dole". Nehledě na to, že nejde o žádnou spravedlnost, nezištnost nebo dokonce třídní rovnost. Každá taková charitativní činnost má motivaci v zištnosti. Dá-li někdo peníze, může mít spoustu důvodů... chce mít dobrý pocit, chce se tím pochlubit, chce si sám před sebou omluvit jinou sviňárnu, kterou provedl atd. Ke všemu lze nalézt důvod.
pokud pár lidí něco nějak (třeba nějaké ty hračky navíc) přispěje, tak je to v pořádku, ale jakmile se začnou pořádat masové akce a přispěje každý druhý, tak je to chyba.IMO je to totéž, ale v jiném měřítku.
Charitu si představuju jako obchod s dobrým pocitem [...] Ale já takový dobrý pocit nepotřebuju, byl bych radši, kdyby se skutečně řešili existující problémy.Neřekl bych, že se to vylučuje. Charita mnohdy problém řeší (nebo se o to snaží) - že z toho mají lidi dobrý pocit, to je pozitivní postranní účinek.
IMO je to totéž, ale v jiném měřítku.Ano, je to otázka pravě toho měřítka. V malém měřítku to je v pořádku a není důvod proč by to tak nemělo být. Ale když se tak děje ve velkém je IMHO na pohled jasné, že někde něco hnije. Prostě beru jako chybu, když uvažujeme charitu jako způsob řešení problému. Tedy (vůbec se neopakuju) jako znak, že nefunguje normální způsob.
Charity jsou důkazem, že něco nefunguje jak má.Prave proto, ze neco nefunguje jak ma, jsou charity uzitecny. Je to snaha "obycejnych" lidi pomoci druhym, kdyz system selhava. Obcas to muze byt sveho druhu vztyceny ukazovak rikajici prave svym vladam, ze tady neco nefunguje a bylo by dobre s tim neco delat. Dokud se lide neozvou , vlady nic neudelaji.
Trochu jiná věc jsou charity snažící se řešit následky různých katastrof, nicméně tam by dle mého skromného názoru měla pomoc stejně zorganizovat místní vláda, která to jednak má za povinnost (jak se domnívám) a měla by k tomu mít nejlepší předpoklady ze všech možných kandidátů.V takovém případě může charita přeleštit těch pár oken, ale to je tak všechno.
Pevně věřím, že charita bez mrknutí oka sežene vrtulníkyTohle jsou kecy. Přestaňme mluvit o konkrétních případech. Charita ve smyslu pomoci (dobročinná činnost, ne organizace) je snaha lidí pomoci jiným lidem, kteří se z nějakého důvodu ocitli v těžké životní situaci. Stát s tím nemá co dělat. Je to obyčejný lidský soucit. Co je pro pomáhajícího hlavním motivujícím faktorem, to už je bezpředmětné. Jde o to, že existuje spousta lidí, kteří jsou ochotni nabídnout pomoc někomu, kdo ji ocení. A pak je charita ve smyslu organizace, spolku, sdružení. Jejím cílem bývá takovou pomoc organizovat, zpřístupnit lidem, kteří neví, komu svou pomoc nabídnout, kontakt nebo přístup k někomu, kdo jejich pomoc může potřebovat. ----- Ty tvrdíš, že existence charity značí problém ve společnosti. To může a nemusí být pravda. Resp. může a nemusí to být problém, se kterým by se stát mohl dokázat vypořádat sám. Pokud to je problém, který by stát mohl řešit, pak existuje daná charita pravděpodobně proto, že - stát je neschopný a problém řešit neumí
A pak je charita ve smyslu organizace, spolku, sdružení. Jejím cílem bývá takovou pomoc organizovat, zpřístupnit lidem, kteří neví, komu svou pomoc nabídnout, kontakt nebo přístup k někomu, kdo jejich pomoc může potřebovat.A já tvrdím, že když potřeba něčeho vzroste nad jistou úroveň, kterou sice neumím nějak pevně stanovit, ale spíš by to mělo být méně než více, tak je to znak nějaké chyby v něčem jiném, která by se měla řešit. Tohle mi akorát potvrzuješ. Opět, ideální by bylo, kdyby žádné charity nebyly z důvodů o kterých mluvím. Nicméně svět ideální není, takže omezená potřeba charit je. Ty ale právě představují rozdíl mezi tím ideálním a skutečným stavem, takže skutečným cílem by mělo být zcela zrušit potřebu jejich existence. Ne si od nich kupovat dobrý pocit.
když potřeba něčeho vzroste nad jistou úroveň, kterou sice neumím nějak pevně stanovit, ale spíš by to mělo být méně než více, tak je to znak nějaké chyby v něčem jiném, která by se měla řešit.Opakuješ stále totéž, což by bylo fajn, kdyby to dávalo smysl. Jenže to smysl nedává. Ty tvrdíš, že když pomůžeš sousedovi, je to fajn. Když ale já souseda nemám a přesto bych chtěl pomoci, takže prostřednictvím charity pomohu "sousedovi" na druhém konci země, je to špatně. Kromě toho jsi asi nečetl zbytek mého komentáře, kde vysvětluji, že je mnoho případů, kdy tu "chybu v něčem jiném" řešit buď nelze nebo je lepší nejprve řešit potíže lidí a pak teprve chybu, která k nim vedla.
Myslím, že jsem pochopil tvoje stanovisko, leč - nesouhlasím s ním.Nikdo není bez chybičky, co se dá dělat
Jo, asi bychom měli rovnou založit nějaký diskusní kroužekZbytečné. Viz
grep "Strakonitz" prispivate-na-charitu.html | wc -l
42
(Při celkovém počtu komentářů 104.) Ty bys udiskutoval/ukecal každého k smrti :-).
hlavně, bez toho abych tím čehokoliv dosáhl, což je dost zoualéArguing on the internet, is like...Chjo…
existence charity ukazuje, že je něco špatně systémově.Ne vždy. Je dost lidí, kteří si řeknou, že by byli ochotni někde někomu nějak pomoci a až potom začnou hledat, kde, komu a jak.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
vymlátit senát, sněmovnu, parlament a bůhvícoještě od střechy po půdu.
od sklepa po pudu, to bude dukladnejsi
jinak naprosto souhlasim a klidne jeste neco pridam: desne me rozcili, kdyz se musi poradat sbirky na leceni nasich lidi - obcanu tohoto statu, protoze jim je zdravotni pojistovna ani stat nejsou schopni nebo ochotni zaplatit a klidne by je nechali umrit, ale pak se sem vozi na leceni kdekdo z druhe strany sveta, nebo se tam rovnou posle cele spital, prokrmuji se lidi co pro tuto zemi neudelali vubec nic (ruzni nefachcenkove a neprizpusobive tlupy jiz zdomacnele, stejne jako ty cerstve pritahnuvsi) a pod.
stat hospodari velmi mizerne (nejen ten nas), odira sve lidi danemi, a ziskane penize nasledne prodrbava na platy mizerne pracujicich poslancu, politiku sledujicich jen sve vlastni zajmy a dalsich (mnohdy zbytecnych) statnich uredniku, sjednava pochybne investice, prohrava arbitraze (zase nekdo ze statnich uredniku neco beztrestne zanedbal), cpe penize do vojenskych dobrodruzstvi (driv se zvanilo o boji proti imperialismu ci komunismu, dnes je v kurzu zase boj proti terorismu - otazkou je, co je pricinou terorismu, a jestli to neni v posledni dobe nafouknuta bublina, dobre zivena a mozna i statne organizovana - zbrojarsky byznys, omezovani svobod atd. ...). o prilezitostnych drahych povyrazenich typu policejni manevry na czechteku ani nemluve.
osobne si myslim, ze stat jako instituce je dnes spise pritezi a vetsine spis skodi, nez aby prinasel uzitek a pomoc, nacez musime radu dalsich veci zachranovat z penez, ktere nam po nechutnem zdaneni zbyly.
Co se stalo s dobrým obilím kterého byly plné sípky státe ?Nezapomněl ses v jiné době? Dnes už to není _stát_, kdo má (nebo nemá) sýpky. A proto ani stát nerozhoduje, co se s nějakým přebytečným obilím stane.
Nezapomeňte, že jsme v socialistické EU.To jsem věděl.
Dnes přebytky od zemědělců odkupuje STÁTNÍ zemědělský a intervenční fond (za státem určené ceny)To jsem nevěděl.
Obilí zadarmo se nedá konkurovat.To jsem bohužel taky věděl. Když je šedesát procent rozpočtu EU nastrkáno do subvencí v zemědělství, znamená to pro ten tzv. 3. svět jistější záruku chudoby, než všichni diktátoři dohromady...
PS2. Když se urodí tak všeci řvou co s tím budou dělat, tak proč to nedají charitě ať to dopraví do afriky a napeče s toho chleba?Zločinče!
Tiskni
Sdílej: